Vláda Roberta Fica schválila štátnych tajomníkov

fico www.ipolitika.sk

Vláda Roberta Fica vymenovala tajomníkov jednotlivých ministerstiev. Štátnym tajomníkom ministerstva kultúry je Ivan Sečík, ktorý v tomto rezorte pôsobil aj v rokoch 2006 až 2010. Rezort diplomacie bude mať dvoch štátnych tajomníkov, a to Petra Buriana a Petra Javorčíka, ktorý doteraz pôsobil ako  zástupca stáleho predstaviteľa SR pri EÚ. Peter Burian bol od roku 2008 slovenským veľvyslancom v Spojených štátoch amerických. Dvoch štátnych tajomníkov bude mať aj ministerstvo financií- Petra Pellegriniho a Vazila Hudáka.

Na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny budú v tejto funkcii pôsobiť Branislav Ondruš a Jozef Burian. Štátnymi tajomníkmi na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sú František Palko a Andrej Holák. V rezorte zdravotníctva sa uplatní Viliam Čislák, na ministerstve hospodárstva Pavol Pavlis a Dušan Petrík. Ministerstvo vnútra má dvoch štátnych tajomníkov, ktorými sa stanú Jozef Buček a Marián Saloň. Na rezorte spravodlivosti bude ako tajomníčka pracovať Monika Jankovská, na ministerstve životného prostredia bude Ján Ilavský a na rezorte obrany Miloš Koterec.„S výnimkou ministerstva pôdohospodárstva a ministerstva školstva, všetci ostatní štátni tajomníci boli dnes vládou Slovenskej republiky vymenovaní do týchto funkcií. Pokiaľ ide o ministerstvo školstva, máme jasného kandidáta, stále však prebiehajú rokovania. Pokiaľ ide o ministerstvo pôdohospodárstva, chceme nominovať človeka, ktorý bude predovšetkým zastupovať záujmy slovenských poľnohospodárov na bruselskej úrovni.  O týchto dvoch štátnych tajomníkoch bude rozhodnuté na ďalšom rokovaní vlády v stredu 18. apríla. Ak by bolo osobitné zasadnutie vlády skôr, tak by sme to urobili aj skôr,“ povedal Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Nový vládny kabinet prehodnotí všetky podpísané zmluvy a vyhlásené verejné obstarávania predchádzajúcou vládou po vyhlásení predčasných volieb v októbri minulého roka. Dôraz bude klásť na kontrakty podpísané po tohtoročných predčasných voľbách, ktoré sa konali v marci. Uviedol to predseda vlády Robert Fico na tlačovej besede po rokovaní vlády.  „Do 31. mája 2012 dostali podpredsedovia vlády a ministri za úlohu prehodnotiť všetky zmluvy, verejné súťaže, ktoré boli urobené po vyhlásení predčasných parlamentných volieb v októbri 2011, a osobitne všetkých zmlúv, ktoré boli podpísané po konaní predčasných parlamentných volieb v marci 2012. Máme informácie z viacerých rezortov, že dochádzalo pomerne k významnému plytvaniu finančných prostriedkov,“ upresnil Robert Fico. Podľa neho sú verejné financie v katastrofálnom stave kvôli predchádzajúcej vláde Ivety Radičovej, ktorá prijímala rozhodnutia aj v období, keď už bola odvolaná. Podľa jeho vyjadrení vláda Ivety Radičovej minula za posledné tri mesiace svojho vládnutia 500 miliónov eur, čo označil za „svetový rekord. “Míňali peniaze jak na bežiacom páse. Taký danajský dar, aký sme dostali v podobe deficitu, by som žiadnej vláde nechcel zaželať,” povedal Robert Fico s tým, že ešte žiadna vláda neprevzala verejné financie v tak dezolátnom stave.

Aj to bol dôvod, pre ktorý sa nový kabinet rozhodol prehodnotiť všetky zmluvy a obstarávania.  Jednotliví ministri dostali za úlohu prehodnotiť zmluvy a verejné súťaže do konca mája tohto roka. „Po tom, čo ministri preveria všetky tieto zmluvy, budú informovať na rokovaní vlády o rozsahu, o zmluvách, ktoré boli urobené a potom sa budú prijímať príslušné rozhodnutia vo vzťahu k týmto zmluvám a finančným rozhodnutia vlády Ivety Radičovej,“ dodal premiér.

Kabinet Roberta Fica sa zaoberal aj programovým vyhlásením vlády, ktorý bude vychádzať z programu strany SMER- sociálna demokracia. „Toto je sociálnodemokratická vláda a programové vyhlásenie vlády bude sociálnodemokratické. To nám ale nebráni, aby sme zohľadňovali aj pripomienky iných sociálnych partnerov,“ podotkol predseda SMERU-SD R. Fico. Programové vyhlásenie bude spracované aj na základe bilaterálnych rokovaní jednotlivých ministrov so sociálnymi partnermi, ktorí mali svoje pripomienky písomne predložiť šéfom rezortov.  Vláda musí predložiť do parlamentu programové vyhlásenie do 30 dní od vymenovania do funkcie. Schôdza NR SR, na ktorej by mal byť schválený program vlády, bude 2. mája.

pozrite si tlačovú besedu po rokovaní vlády

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>