Vláda chce riešiť konsolidáciu verejných financií aj bankovou daňou

smer logo www.ipolitika.sk

Konsolidácia verejných financií je jednou z najdôležitejších priorít  novej vlády. Kabinet chce rokovať s bankami o ich vyššom príspevku. Uviedol to predseda vlády Robert Fico na tlačovej besede (10. apríla). „Deficit prudko stúpa a v porovnaní s plánom vláda Ivety Radičovej minula o 500 miliónov eur viac, ako bolo naplánované, pokiaľ ide o vývoj štátneho rozpočtu na rok 2012.

Opakovane sme potvrdili splnenie záväzku v roku 2013 – dostať deficit verejných financií na úroveň 3 percentá, aj nižšie. Toto je medzinárodný záväzok, ktorý si vláda Slovenskej republiky bude ctiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že vláda, v ktorej je Smer – sociálna demokracia jedinou politickou stranou, bude dlhodobo presadzovať myšlienku získavania finančných zdrojov predovšetkým tam, kde tieto zdroje sú,“ uviedol Robert Fico.

Pre požadované zníženie deficitu a súčasne napĺňanie priorít novej vlády bude podľa šéfa rezortu financií Petra Kažimíra potrebné do konca budúceho roka prijať konsolidačné opatrenia v celkovom objeme 1,5 miliardy eur. Na základe východísk rozpočtu na rok 2013, ktorý pripravila minulá vláda, potrebujeme na zníženie deficitu 1,2 miliardy eur. Táto suma však nezohľadňuje priority vlády Roberta Fica. “Tam nie sú žiadne priority, ktoré by sme chceli z hľadiska nášho programu a predstáv realizovať. Za ideálnu by som považoval konsolidáciu na úrovni 1,5 miliardy eur, s rezervou na plnenie priorít, na ktorých sa dohodneme,” vysvetlil Peter Kažimírs tým, že kvôli krátkosti času sa väčšia časť týchto peňazí musí získať na strane príjmov. Pripravované opatrenia na výdavkovej strane rozpočtu totiž prinesú efekt až v dlhšom období.

Plánované opatrenia na znižovanie deficitu by sa mali dotýkať bankovej aj finančnej sféry. Podľa vyhlásení Roberta Fica však nepôjde o prijímanie autoritatívnych rozhodnutí, ale o vzájomnú dohodu s jednotlivými partnermi. Jednou z alternatív je zavedenie tzv. dane z finančných transakcií, ktorú aktuálne plánuje zaviesť napríklad Rakúsko.„Domnievam sa, že vedenie dane z finančných transakcií je správne. Je spravodlivé, je to etické a morálne. Ak teda bude dobrý príklad, napríklad v Rakúsku, že zavedenie takejto dane je možné, budeme mať záujem o niečo podobné aj na Slovensku,“ doplnil Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Minister financií Peter Kažimír uviedol, že s predstaviteľmi komerčných bánk už o tejto téme rokovali aj pred marcovými parlamentnými voľbami. “Môžem deklarovať moje pocity, že bankový sektor je pripravený prispieť k znižovaniu deficitu viac ako dodnes,” konštatoval P. Kažimír s tým, že predmetom diskusií s bankami sú tri oblasti. Prvou z nich je zvýšenie príjmov z osobitného bankového odvodu, a to buď zmenou bázy výpočtu alebo samotnej sadzby. “Hovoríme aj o možnej dohode na niekoľkoročnom programe nákupu štátnych dlhopisov,”priblížil Peter Kažimír. Treťou oblasťou diskusií je zvýšenie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu.

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef  Makúch potvrdil, že kritické stanovisko NBS k bankovej dani sa nezmenilo ani po parlamentných voľbách. “Je to odborné stanovisko, ktoré vzniklo pred niekoľkými mesiacmi nie na politickej báze. Politické zmeny, ktoré nastali, nie sú žiadnym dôvodom, aby NBS prehodnocovala toto stanovisko,” povedal s tým, že je povinnosťou centrálnej banky upozorňovať na riziká vládnych opatrení.
NBS však v minulosti deklarovala, že banková daň v podobe, ako platí na Slovensku, nie je dobrým riešením.  „Pre nás bude dôležité počkať si na konkrétne opatrenia, konkrétne nástroje a potom, tak ako sme sa dohodli, dáme naše konkrétne stanoviská k týmto nástrojom –  postupom,  metodikám  a upozorníme na riziká, ktoré Národná banka v týchto konkrétnych postupoch vidí. Takže si myslím, že toto je najvhodnejšie, čo môžeme momentálne povedať. Pretože nepoznáme vládny program, nepoznáme konkrétne kroky,“ dodalJ. Makúch.

Premiér Robert Fico zdôraznil, že okrem ozdravovania verejných financií sa jeho vláda bude venovať aj hospodárskemu rastu. Podľa jeho slov budú spoločne so zainteresovanými stranami hľadať opatrenia na podporu veľkých projektov. „Myslím si, že samotná nominácia Jána Počiatka na ministerstvo dopravy bude veľmi užitočná, pokiaľ ide o čerpanie eurofondov, kde sú veľké rezervy a tie  chceme predovšetkým použiť na naštartovanie rastu,“ dodal Robert Fico.

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>