Slovensko sme uchránili pred blamážou

janfigel www.ipolitika.sk

Vidieť veľký rozdiel medzi prístupom exministra dopravy Ľubomíra Vážneho a spôsobom vyjadrovania sa jeho straníckeho kolegu, čerstvého šéfa rezortu dopravy Jána Počiatka. Ten prvý nevidí pozitíva ani tam, kde ich zbadá aj slepý – diaľnice sa stavajú, a to výrazne lacnejšie ako v predražených PPP prvej Ficovej vlády, navyše s výrazným prispením európskych peňazí.

Ten druhý sa nepozerá slepo na kult Ficových PPP, ale kritizuje vo svojom stĺpčeku v Hospodárskych novinách slabé čerpanie eurofondov s tým, že ak sa situácia v čerpaní európskych peňazí v doprave “zásadným spôsobom nezlepší, reálne hrozí prepadnutie týchto unikátnych zdrojov”.
Počiatek píše zdanlivo dobre, ale opomína, zabúda. Čerpanie eurofondov na diaľnice, cesty a železnice na úrovni 27 percent (k 30. marcu) z prideleného balíka nie je dostačujúce. Najmä s ohľadom na to, že už plynie šiesty z celkovo deviatich rokov čerpania z prebiehajúcej finančnej perspektívy EÚ. Budem pozorne sledovať, či zostane len pri varovaniach, alebo sa mu bude dariť naďalej zlepšovať vývoj. Úprimne mu to prajem. Tu nejde o žabomyšie vojny medzi stranou KDH a Smerom, ale o Slovensko, ktoré veľmi potrebuje moderné železničné trate a diaľnice, rast zamestnanosti a rozvoj regiónov.Novému ministrovi pripomeniem len niekoľko čísel, aby nezabudol, komu a ako sa darilo vyžívať eurofondy v doprave a fakty, ktoré ukazujú na koreň stavu, ktorý siaha práve do ich vlastných radov.
Keď som nastupoval na ministerstvo dopravy, čerpanie eurofondov v doprave po troch rokoch dosahovalo len 11 percent! Po 20 mesiacoch je to vyše 27 percent, teda 2,5-krát viac. Zazmluvnenosť dopravných projektov sa blíži k 60 percentám a je dvojnásobne vyššia ako v júni 2010, keď došlo k zmene vlády. Pokračovanie v nami nastúpenom trende môže tento rok zvýšiť zazmluvnenie až na 90 percent.

www.ipolitika.sk

Keby som neurobil zásadné rozhodnutia vo výstavbe diaľnic, čerpanie by nebolo nízke, ale žalostné, priam katastrofálne. Tým najzásadnejším bolo nepokračovať v predražených balíkoch PPP na diaľničné úseky medzi Žilinou a Prešovom. Exminister Vážny do týchto balíkov presunul projektovo najlepšie pripravené úseky. Na eurofondy ponechal torzo.

Viaceré úseky, ktoré môj predchodca plánoval stavať z eurofondov (napr. D1 Prešov západ – Prešov juh či niektoré úseky D3 na Kysuciach), nie sú ani po zintenzívnení nášho úsilia v takom stave, aby sa v dohľadnom čase mohli stavať. Keby sme boli pokračovali v realizácii približne 100 kilometrov chýbajúcich úsekov D1 cez dva balíky PPP, Slovensko by stratilo 300 až 400 miliónov eur z eurofondov na diaľnice. Najlepšie pripravené úseky D1 sme vrátili tam, kam patria – medzi eurofondové projekty. Slovensko sme tak uchránili od eurofondovej blamáže.

Nezodpovednosť v Operačnom programe Doprava sme museli hasiť aj pri rýchlostných cestách. Kvalitná, ale zato nehospodárne predražená Pribina (R1) a zanedbaná príprava úsekov R2 je dôvodom, prečo sme mohli prísť o ďalšie milióny eur. Situáciu sme zachraňovali tým, že sme 200 miliónov eur presunuli z rýchlostných ciest na cesty I. triedy, kde máme množstvo menších, no veľmi potrebných a zároveň pripravených projektov. Od apríla je účinná novela zákona o eurofondoch, ktorá zefektívneniu a stransparentneniu procesu tiež pomôže.

Toľko fakty. Rada na záver: Poctivo sa venovať diaľniciam a železniciam už od začiatku volebného obdobia, vrátane prípravy dokumentácie a výkupu pozemkov, aby sa na jeho konci nenaháňali diaľničné kilometre za dvojnásobne vyššie ceny. A aby vláda nemusela baliť diaľnice do predražených kontraktov PPP, kde ich chcela financovať za úroky vyššie ako tie, pri ktorých išlo Grécko do bankrotu.
Prajem svojmu nástupcovi, aby bol úspešným ministrom.

Ján Figeľ, podpredseda NR SR a bývalý minister dopravy

 

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Slovensko sme uchránili pred blamážou

  1. Slovensko sme uchránili pred blamážou hovorí:

    Pán Fígeľ, Vy ste stratili svoju tvár už v druhých parlamentných voľbách tým, že ste si vybral politiku nenávisti a konfrontácie so SME-rom, ktorému dal ľud tejto krajiny svoj mandát. Takže nech už hovoríte čokoľvek, nikto Vám už neverí! Čím skôr odídete do politického dôchodku, tým lepšie pre KDH a pre ľud Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>