Minister Uhliarik klamal a zavádzal

uhliarik www.ipolitika.sk

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v súvislosti s finančným pokrytím zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nielen klamal, ale aj zlyhal. Povedal to na tlačovej besede (1. apríla) bývalý minister zdravotníctva a nominant strany SMER-SD na predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši.  Nepozdáva sa mu, že rezort v mnohých prípadoch plytvá peniazmi.

„Urobilo sa niekoľko bezprecedentných ťahov, ktoré ďalšie zdroje z rezortu a zo systému odčerpávajú. Keď si spomeniete, niektorí z vás ste písali o kauze novozazmluvňovaných magnetických rezonancií súkromným pracoviskám, ktoré odčerpajú v priebehu platnosti zmlúv zo systému viac ako 15 miliónov eur, ktoré mohlo byť použité práve na navršovanie platov sestier. Ďalšia kauza je, keď šéfka liekovej politiky dá zákazku svojmu manželovi a ministerstvo zdravotníctva už mesiac zisťuje, či je to jej manžel, alebo či to nie je jej manžel,“uviedolRichard Raši. Bývalý minister zdravotníctva spomenul aj pochybnú súťaž na poradcu pre verejné obstarávanie na sumu viac ako 14 miliónov eur a plytvanie počas obdobia, keď bolo zrejmé, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti sa neuskutoční. „Napriek tomu nielen nemocnice, ale aj na ministerstve zdravotníctva pracovali transformačné tímy naďalej so svojimi vysokými manažérskymi platmi, pričom vykonávali činnosť, ktorá spela k niečomu, čo sa nikdy neuskutoční,“ konštatoval Richard Raši.Ten upozornil aj na rozhodnutie ministra o zaradení dvoch liekov na liečenie žltačky typu C do kategorizačného zoznamu, napriek tomu, že kategorizačná rada a kategorizačná komisia s tým nesúhlasili.

Nominantka strany na post ministra zdravotníctva Zuzana Zvolenská označila správanie sa ministra Uhliarika v súvislosti so zvýšením platov sestier za smutný a nepodarený prvoaprílový žart.  Podľa jej vyjadrení Uhliarik klamal, keď deklaroval, že výdavky na zvýšenie platov sú finančne pokryté v rámci rezortu. „Je veľmi smutné, že napriek tomu, že už niekoľko týždňov tieto fakty sú viac-menej verejne známe, minister Uhliarik nielenže veci nerieši, neprijíma za ne žiadnu zodpovednosť a takisto mňa osobne veľmi mrzí, že aj pani premiérka, ktorá sestry osobne prijala, v tejto veci len mlčí,“ uviedlaZuzana Zvolenská. Tá označila súčasný stav za akútny a kritický a hneď po nástupe do funkcie chce rokovať o riešení situácie so všetkými zúčastnenými stranami. „My sme pripravení, máme podklady, máme pripravené návrhy riešení situácie jednak z hľadiska jej akútnosti, ale aj do budúcna máme pripravené systémové riešenia. Zdravotníctvo v posledných niekoľkých mesiacoch zaznamenalo jeden otras za druhým. A my si naozaj nemôžeme dovoliť, aby sme znovu riešili nejakú výnimočnú situáciu v najbližších rokoch, pretože potom už k  obetiam nezodpovedného prístupu, čo sú v tejto chvíli takmer už všetci zdravotníci, pribudne pacient,“ povedala Z. Zvolenská.

www.ipolitika.sk

Budúcej ministerke zdravotníctva sa nepozdáva avizovaná úspora financií v liekovej politike, ktorá by mala priniesť peniaze na vykrytie zákona o mzdách zdravotných sestier.„Keď si prejdete veci, ktoré sú k dispozícii či na internete, alebo aj v oficiálnych listoch, ktoré minister zasielal odborným organizáciám, do úspor sa započítavajú často tie isté peniaze niekoľkokrát. Rovnako ako napríklad úspory z refinancovania, ktoré minister pokojne započítal do peňazí, ktoré majú byť k dispozícii na pokrytie platov sestier. Vieme už, že refinancovanie sa v čase posunulo, čiže môžeme znovu hovoriť len o polovičnej úspore,“ spresnilaZvolenská. Tá sa negatívne stavia aj k avizovanej úspore z generickej preskripcie, pri ktorej minister Uhliarik uvádzal mylné čísla. Na tlačovej besede sa Zuzana Zvolenská vyjadrila aj k snahe nemocníc vyrokovať od zdravotných poisťovní viac peňazí, ktoré by boli použité na platy sestier. Podľa nej síce štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zdravotníckym zariadeniam platby zvýšila, nepridala im však ani toľko, aby pokryla svoj trhový podiel.„Napríklad v menších nemocniciach,  v združení Asociácie nemocníc Slovenska, má väčšina z týchto nemocníc s komerčnými zdravotnými poisťovňami uzatvorené zmluvy až do konca júna. To znamená, že žiadne navŕšenie v tejto časti ich príjmov dovtedy pravdepodobne nikde nedostanú. Môžu rokovať najskôr k 1. júlu. Aj to sa bojíme, či budú vôbec úspešní,“ uviedla budúca ministerka zdravotníctva. Podľa nej takto celkovo získali nemocnice zdroje, ktoré pokryjú rast miezd  na 20 %. Pritom už v súčasnosti dávajú mnohé z nich na platy a odvody asi 80 % všetkých svojich príjmov.


pozrite si tlačovú besedu

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>