Historky z lekární

lekaren www.ipolitika.sk

POZDRAV Z ČR.

.
Asi máme veľmi krátku pamäť, keď sme tak rýchlo zabudli na pojem “BEZPLATNÉ SOCIALISTICKÉ ZDRAVOTNÍCTVO”. Údajne toto sme chceli. To je ono?
Dostal som z Českej republiky pozdrav. Píše sa v ňom:
Toto je článek, který jsem dal do diskuze o zdražení léků…..Okamžitě byl vymazán!!! Proč asi? Prosím pošlete to všem známým. Nejsem z těch, kdo by psal anebo se zúčastňoval diskuzí, ale to, co jsem dneska zažil v lékárně mě natolik vzalo, že jsem se rozhodl o tom napsat.

.
Stála přede mnou starší paní v důchodovém věku a když na ní přišla řada, tak předložila recepis a paní lékárnice jí vydala léky a požádala o doplacení částky 1980,-Kč. Paní zůstala celá zkoprnělá a nemohla ze sebe vypravit ani slovo. Pak se rozbrečela, podívala se do peněženky a řekla, že tolik nemá. Otočila se a pomalu odcházela k východu.
Paní lékárnice na ní volala, ať si vezme ten recept a že ty léky ale opravdu potřebuje. Paní se otočila a plačíc řekla ,,k čemu mi budou léky, když nebudu mít na jídlo” a pomalu odešla. Všichni přítomní nemohli ze sebe vydat jediné slovo a bylo vidět, že je to hluboce zasáhlo.
.
Stydím se za naši vládu a vůbec nejsem hrdý, že jsem Čech . Co je to za vládu, že dopustí, aby lidé, kteří celý život poctivě dřeli a platili si na důchod, ve stáři dřeli bídu a museli se rozhodovat , zda si mohou koupit léky a nebo jídlo.Kde to jsme! Připadá mi, že takto už je to řízená genocida seniorů. Opravdu hnus. P.S.: Kdyby ta paní měla jinou barvu kůže a celý život nepracovala, tak by ty léky měla zadarmo…….
.
Čo dodať? Zlatí komunisti. Jedine tí poznali hodnotu slušného pracujúceho človeka.
.
Pri čítaní tohto aktuálneho pozdravu z Českej republiky, z tej krásnej väčšej šasti našej bývalej spoločnej vlasti som si spomenul na jeden môj osobný zážitok z roku cca. 1975 z bývalej košickej socialistickej lekárne na vtedajšej Leninovej ulici :
.
O ĽUĎOCH A SVINIACH
.
Stál som vtedy v rade (rady boli rovnako vtedy, ako i teraz) pre Sunar (kojenecké sušené mlieko) pre svoju čerstvo narodenú prvú dcéru. Sunar bol zadarmo na recept, za ktorý sme platili symbolickú 1,- Kčs (jednu korunu československú = 3,3 eurocenta). Tu sa k pultu dostal môj sused, známy to rebel a nespokojenec s režimom, vytiahol recepty a balil do tašiek zo 20 krabíc Sunaru. Cestou z lekárne sa pri mne pristavil a hovorí: “Nemám síce deti, ale dávam si u lekárov predpisovať Sunar. Moja mama ním kŕmi svine. Vynikajúco priberajú na váhe a je to zadarmo. Hovorím mu: Neblázni, veď tým okrádaš štát a komplikuješ život ľuďom, ktorí majú malé deti. On na to: “Kto nekradne – okráda vlastnú rodinu”.
www.ipolitika.sk
.
Neskôr som sa presťahoval na iný koniec mesta, už sme neboli susedia a roky sme nekomunikovali. Po roku 1989, po páde socializmu som ho stretol náhodne asi tri krát. Je aktívny v komunálnej politike, hrdo sa hlási ku KDH, za túto stranu kope, bojuje i kandiduje. Už nechová svine. Jeho mama zomrela a Sunar zadarmo už nie je. Môže si ho kúpiť za 5,- € kde len chce. I v drogérii.
.
Dnes na rozdiel od vtedajších dôb poznám mladých ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť pre svoje malé deti kúpiť ani Sunar. Túto “slobodu” im vybojoval možno i môj bývalý sused. Možno ho raz Pánboh v tom jeho kostolíku, alebo miestny predseda KDH osloví a prikáže mu vrátiť ten nakradnutý komunistický Sunar deťom tých, ktorým mal pôvodne patriť.
.
Ale to sú už témy nebeské a tie nám, komunistom neprináležia.
.
ŽILPO U “SLOTAŠÁKA”
.
A tu je moja skúsenosť s prekliatym „kapitalistickým“ zdravotníctvom.
.
Žijem na sídlisku Vlčince od roku 1977 a naším spádovým lekárskym strediskom je žilinská poliklinika na Vlčincoch… Za socializmu vybudovaná a zariadená budova sa dostala do rúk v poslednej minúte úradovania Slotašáka (primátora za SNS) za 1,- Sk (pred jeho „kúpou“ sa „stratil“ aj úplne nový sonar na sone – neviem či som použila správny výraz) a dnešného zástupcu primátora p. Chomu MUDr. Jána Zelníka, ktorý sa tak stal jej výhradným majiteľom. Má tam aj svoju ambulanciu… Okrem toho bol aj poslancom v NR SR za SNS a o tých ďalších aktivitách ani neviem….
.
O čo mi ide: 1x ročne na obvode robila komplet vyšetrenia krvi, ktoré boli platné pre kontroly na iné odborné vyšetrenia. Čo však nevymyslel „majiteľ“ Žilpo, ako ju premenovali? Povolil na obvode urobiť 1x za 2 roky tzv. preventívnu prehliadku a ostatné odbery, ktoré si žiadajú odborní lekári na obvode len za poplatok 3,- € ! Vraj, sú to náklady za odber u obvodného lekára, ale pre odborného sú to výnosy preplatené zdrav. poisťovňou… Tak keď mu tak záleží na zamestnancoch „svojej“ polikliniky, nech to hradí zo svojho! . Ďalšie, čo hovorila sestra pánovi predo mnou… 20,- € za kontrolu na vodičák… 15,- € neviem o čom… a ešte ani sama nevedela koľko a za čo….
.
Možno sa Vám to zdá primálo, ale ja som tak rozhorčená, že si neviem dať rady!
Do čerta aj s ich prekliatym „kapitalizmom“ aj s ich „reformami“! Ktoré dosr… kadehák svojou pobožnosťou…. Prepáčte, ale tak by som hrešila, až by to pekné nebolo!
.
Zdraví Ťa už ničomu a nikomu neveriaca občianka tejto republiky. Teraz napríklad vyhral súd Slotašákov Trabelsi (tiež to dostal od Slotu za facku) nad Žilinou a Žilina musí spoločnosti AUPARK zaplatiť horibilné odškodné za to, že bola jeho stavba zdržaná!
.
A zaplatíme to zasa len my – OBČANIA ! Keby nebol vôbec rok 1989 !
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>