Figeľ hľadá zhodu v opozícii na nomináciách do kontrolných orgánov

figel_kdh www.ipolitika.sk

Predseda KDH Ján Figeľ sa snaží nájsť zhodu v opozícii na nomináciách do niektorých ústredných orgánov štátnej správy, kde by mala svojich kandidátov navrhnúť práve parlamentná opozícia. Figeľ sa preto jednotlivo stretol s predsedami všetkých opozičných strán a následne aj s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.

Absolvoval som sériu bilaterálnych konzultácií s lídrami jednotlivých strán, aby som odkonzultoval tému obsadzovania niektorých ústredných orgánov štátnej správy, alebo ústavných inštitúcií nominantmi týchto strán. Po tom, čo boli kreované dve najdôležitejšie inštitúcie, parlament a vláda, je rad na ďalších orgánoch, pričom konzultácie sa dotýkali Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), Národnej banky Slovenska (NBS) a Fiškálnej rady, ktorá vzniká ako nová inštitúcia na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ povedal pre agentúru SITA Figeľ.

www.ipolitika.sk

Figeľ sa chce vrátiť k rokovaniam s predsedami strán tak, aby vznikol ucelený návrh, ktorý bude východiskom na hlasovanie pre parlament a vládu. Podľa neho osobitne v situácii vlády jednej strany je úloha niektorých kontrolných orgánov väčšia ako za koaličnej situácie, kde je delenie zodpovednosti v rámci koalície istým predpokladom pre väčšiu transparentnosť a kontrolu. Tento prípad je na Slovensku po prvýkrát. „Dôsledná a konštruktívna kontrola je zároveň záujmom aj vládnej strany, pretože väčšinovosť v parlamente a jednofarebnosť v exekutíve si vyžaduje výraznejšiu účasť opozície na kontrole tam, kde je to dôležité,“ zdôraznil.

Predseda KDH nenamieta proti návrhu Fica, aby opozícia konzultovala nomináciu šéfa ÚVO s viacerými odbornými združeniami. „Je to hlavne o tom, aby aj politické nominácie boli konzultované v širšom ekonomicko-sociálnom priestore partnerov. Toto očakávanie je súčasťou kultúry dialógu, ktorý podporujem,” povedal s tým, že konzultácie, otvorenosť, obhajiteľnosť a odbornosť nominácií je len na prospech veci.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>