Európske banky si zlepšujú štatistiky nezvyčajnými spôsobmi

eu banky www.ipolitika.sk

Pre to, aby sa európske banky vyhli v niektorých prípadoch katastrofickým problémom, niektoré z nich používajú nezvyčajné spôsoby, ako zlepšiť svoje štatistiky. Svoje problémy však takto len presúvajú do budúcnosti.

Pri manipulácii s údajmi o ich skutočnom stave im veľmi pomáha nedávna operácia Európskej centrálnej banky LTRO, počas ktorej banky získali extrémne výhodné pôžičky. Celková výška tejto operácie bola až 1 bilión eur, pričom samotný euroval má v súčasnosti výšku „len“ 700 miliárd eur.

 

Banky sa snažia vylepšiť svoje pomery kapitálu k aktívam, aby tak v budúcnosti vyhoveli novým, prísnejším pravidlám. Vo svojej snahe však hľadajú spôsoby, ako tak spraviť bez toho, aby skutočne nový kapitál získali, prípadne presunuli nežiaduce aktíva z ich súvah. Iné banky sa zase snažia pomôcť svojim zákazníkom dočasne predísť krachu, čím však ešte viac zvyšujú riziko budúcich problémov.

 

www.ipolitika.sk

LTRO tak síce zabránilo katastrofe, ktorá mohla nastať, no zároveň zabránilo očistnému procesu. Najviditeľnejšie je to v Španielsku, kde sú banky zaplavené pôžičkami ECB, ale tiež sú spútané  stále väčším množstvom zlých hypoték. Ďalším problémom sú napríklad spoločnosti, ktoré prevádzkujú býčie zápasy. S poklesom ekonomiky prišiel aj pokles záujmu o tieto aktivity, a tak jedna z týchto spoločností v spolupráci s bankou začala ponúkať divákom nový druh pôžičiek – za ktoré si môžu diváci kúpiť lístky na býčie zápasy na celú sezónu.

 

Tieto pôžičky sú splatné až o rok, takže takto minimálne rok času získajú aj banky – vďaka tomu, že oslabená firma nezbankrotuje. Banky tiež používajú množstvo nezvyčajných praktík aj na systémovej úrovni, prostredníctvom „kreatívneho účtovníctva“. Vďaka tomu sú ich štatistiky v súlade s reguláciami, aj keď mnohokrát k skutočnej zmene pomeru kapitálu k aktívam nedochádza.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>