Záruky Nemecka v záchranných fondoch môžu presiahnuť výšku rozpočtu, fiškálna zmluva môže byť protiústavná

euroval www.ipolitika.sk

Podľa Süddeutsche budú záruky Nemecka v dočasnom eurovale (EFSF) a trvalom eurovale (ESM) zhruba vo výške rozpočtu na rok 2012. Medzitým ľavicová strana Die Linke podáva na ústavný súd sťažnosť ohľadom protiústavnosti fiškálnej zmluvy.

Záruky Nemecka dosiahnu v prípade, že oba fondy budú v platnosti súčasne, až 280 miliárd eur, čo je zhruba výška tohtoročného nemeckého rozpočtu. Súbežná platnosť oboch fondov je pritom očakávaná – ako sa k tejto otázke vyjadrili viacerí európski lídri. Vzhľadom na to, že na schválenie ESM stačí súhlas krajín tvoriacich spolu 95% z celkového počtu akcií,  môže sa stať, že v takom prípade by sa záruky Nemecka navýšili o alikvótnu čiastku z chýbajúcich 5%. V tom prípade by celkové záruky Nemecka mohli výšku súčasného rozpočtu prekročiť. V skutočnosti by boli záruky Nemecka oveľa vyššie už dnes – keďže ESM nerealisticky počíta s príspevkami problémových krajín (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko).

 

www.ipolitika.sk

ESM navyše môže byť navýšený na neobmedzenú úroveň, čo je však podmienené schválením v národných parlamentoch. Ako sme v minulosti mohli vidieť, podobné právo veta nemusí byť skutočnou zárukou akceptovania nesúhlasu krajín s iným názorom. Pri Slovensku situácia nie je zásadne lepšia – podpísaním ESM Slovensko bude ručiť do výšky viac ako polovice ročných daňových príjmov. Spolu s EFSF však pôjde až o 13,5 miliardy eur, čo je o štvrtinu viac, ako je ročná výška daňových príjmov.

 

V súvislosti s plánovaným prijatím fiškálnej zmluvy tiež nemecká strana Die Linke podala podnet na ústavný súd, keďže podľa nej je táto zmluva protiústavná. Podľa tejto strany je fiškálna zmluva „nedemokratická a protiústavná“ preto, lebo narúša rozpočtovú suverenitu Bundestagu. Problém s ústavnosťou tejto zmluvy bol aj v Írsku – podľa írskej ústavy nie je možné túto zmluvu podpísať samotným parlamentom, ale pre jej schválenie je potrebný súhlas občanov v referende.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>