Trvalý euroval môže byť v Estónsku protiústavný

estonieuro www.ipolitika.sk

Estónsky ombudsman Indrek Teder pondelok požiadal najvyšší súd o rozhodnutie ohľadom pripravovaného trvalého eurovalu (ESM). Problémom má byť krízový postup pri hlasovaní, ktorý zvýhodňuje veľké krajiny.

Ten podľa ombudsmana „ohrozuje princíp parlamentnej demokracie, parlamentnej moci a autonómie verejných financií.“ Takýto prudký spôsob (volenia)môže viesť k situácii, ktorá Estónsko donúti peniaze prideliť bez toho, aby malo právo ovplyvniť podmienky tejto finančnej pomoci.“

 

Ombudsman podporuje samotný ESM, ktorý je podľa neho kľúčom k„finančnej stabilite a k zabráneniu rozšírenia finančnej krízy“,pripomenul však, že za to môže Estónsko zaplatiť veľmi vysokú cenu. „Schválením ESM prevezme Estónsko mimoriadne veľký finančný záväzok: v najhoršom scenári by bolo Estónsko povinné poskytnúť až 1,302 miliardy eur. Táto suma zodpovedá približne 8,5% estónskeho HDP.“ Estónsky záväzok „je oveľa väčší, ako akýkoľvek iný záväzok, ktorý sme mali na medzinárodnej úrovni a estónsky ľud má oprávnený nárok na rozhodovanie o použití týchto peňazí cez parlament. Bez tohto odkazu je estónske členstvo v ESM neisté.”

www.ipolitika.sk

 

V prípade Slovenska by mal byť príspevok do ESM vo výške 5,768 miliardy eur, čo je približne 8,4% HDP. Je to však viac ako polovica ročných príjmov daní Slovenska. Táto suma však nemusí byť konečná. Rada guvernérov, ktorá bude rozhodovať o ESM, môže neobmedzene dvíhať základné imanie ESM, a spolu s tým aj príspevok Slovenska. V tomto prípade však bude potrebné schválenie v parlamentoch jednotlivých štátov. Na rozdiel od prvého eurovalu (EFSF) však ESM nemusí byť jednostranne schválený. Na jeho vytvorenie stačí schválenie krajinami, ktoré majú spolu 95% akcií. To znamená, že spusteniu ESM by nebránila ani prípadná neúčasť Slovenska a Estónska.

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>