SMER-SD chce zefektívniť fungovanie štátu

fico www.ipolitika.sk

Strana SMER- sociálna demokracia uvažuje o zmene volebného systému. K takémuto kroku však pristúpi len v prípade, že sa na ňom dohodne s relevantnými opozičnými subjektmi. Povedal to na tlačovej besede (26.marca) predseda strany Robert Fico. V rámci zmeny volebného systému nevylúčil ani možnosť znižovania počtu poslancov v národnej rade. „Volebný systém je možné zmeniť obyčajným zákonom. 

Na to má dnes Smer – sociálna demokracia dostatok hlasov. Avšak dávam jasný prísľub, že neurobíme zmenu volebného systému, pokiaľ nedôjde k dohode politických strán, ktoré sú relevantné na slovenskej politickej scéne. Pretože ľahko sa strane, ktorá má väčšinu, prijíma volebný systém na svoj vlastný obraz,“ uviedolR. Fico.

SMER-SD chce týmto krokom dosiahnuť vyššie reflektovanie vôle voličov a lepšie zohľadnenie regiónov v parlamente.“Existuje veľa možností volebného systému, ten, ktorý máme na Slovensku, je najjednoduchší. Najväčšia šanca na dohodu je, ak urobíme aspoň niekoľko volebných krajov. Nepredpokladám, že by vznikla automaticky dohoda na radikálnej zmene volebného systému v podobe ‘polovička väčšinový, polovička proporcionálny’. Skôr si myslím, že by postupnosť mohla byť v tom, že by sa ako prvý krok povedalo, že Slovensko bude mať štyri alebo osem volebných krajov,” vysvetlil predseda SMERU-SD. ”Je to významný posun, lebo vtedy politické strany musia do každého kraja postaviť volebného lídra a krajskú kandidátku. A ľudia, ktorí sú zvolení za kraj, sú vnímaní ako poslanci zvolení za kraj,” doplnil.

www.ipolitika.sk

Predstavitelia strany SMER-SD avizovali, že v stredu (28.marca) sa stretnú so sociálnymi partnermi, ktorých chcú požiadať o spoluprácu pri príprave Programového vyhlásenia  vlády.  „Na tomto stretnutí sa zúčastnia zástupcovia všetkých zamestnávateľov, zamestnancov, Združenia miest a obcí Slovenska, cirkví – mám teraz na mysli katolícku a evanjelickú cirkev, ako aj predstaviteľ Slovenskej akadémie vied. My sa nezbavujeme zodpovednosti za program, pretože sme sociálna demokracia a budeme do tohto programu dávať naše hodnotové vybavenie, ale sú určite veci a úlohy vlády Slovenskej republiky, ktoré môžeme dohodnúť so sociálnymi partnermi,“ povedal Robert Fico. Do programu chce zaradiť aj „úlohu efektívneho štátu.“ Sociálni demokrati majú záujem zužovať okruh štátnej správy, najmä rušením špecializovanej štátnej správy na úrovni krajov. Uvažovať chcú aj o integrácii miestnej štátnej správy.

SMER-SD plánuje preveriť aj fungovanie ústredných orgánov vrátane ministerstiev s cieľom navrhnúť  racionálnu a efektívnu štruktúru. „Nemôžem do budúcnosti vylúčiť, že by mohlo dôjsť aj k zníženiu počtu ministerstiev, ktoré dnes tvoria vládu Slovenskej republiky,“ doplnil R. Fico.


pozrite si tlačovú besedu

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>