SMER-SD bude vládnuť sám

smer logo www.ipolitika.sk

Strana SMER- sociálna demokracia sa stala víťazom volieb a nasledujúce štyri roky bude vládnuť sama. Lídri piatich pravicových strán na rokovaní za okrúhlym stolom (15. marec) potvrdili, že budú v opozícii. „Strana Smer – sociálna demokracia bude ako jediná strana zostavovať vládu Slovenskej republiky. Chcem opätovne všetkým občanom Slovenskej republiky poďakovať za účasť vo voľbách. Chcem povedať, že máme veľký rešpekt pred týmto výsledkom, ale máme aj skúsenosti z vládnutia. A myslím si, že to bude obdobie pokojného, solídneho, profesionálneho politického výkonu, o ktorý sa pokúsime so všetkou našou energiou, ktorá je pre nás príslovečná,“ povedal Robert Fico.

Podľa lídra SMERU-SD bolo rokovanie korektné a konštruktívne  a prinieslo viacero záverov. Na rokovaní sa predstavitelia všetkých zúčastnených strán dohodli, že opozícia bude mať k dispozícii rovnaký počet výborov, aký mal SMER-SD a SNS v rokoch 2010 až 2012. A to napriek tomu, že sa zmenil pomer koalície a opozície v prospech vládnej strany. Opozícia zároveň bude mať k dispozícií dve miesta podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), kým doteraz jej patrilo len jedno. To je ústretovosť, ktorú sme preukázali. Predstavitelia opozície budú mať k dispozícii dve miesta podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky s tým, že návrhy predloží opozícia a o týchto návrhoch sa bude potom hlasovať priamo na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky,“ uviedol R. Fico.

SMER-SD má záujem vpísať do vládneho programu niekoľko návrhov ústavných zákonov. Podľa vyjadrení predsedu SMERu-SD došlo k absolútnej zhode v prípade zrušenia trestnoprávnej imunity a v NR SR by mal tento návrh získať súhlas všetkých 150 poslancov. „Zhoda je aj na tom, že pokiaľ ide o zadržanie a vzatie poslanca do väzby, tieto dva procesné úkony naďalej zostanú len vtedy možné, ak o nich bude rokovať Národná rada a bude s nimi súhlasiť. Ale samotná trestno-právna imunita bude zrušená, čo v praxi znamená, že orgány činné v trestnom konaní môžu začať trestné stíhanie proti konkrétnemu poslancovi bez toho, aby si vyžadovali súhlas Národnej rady alebo niektorého iného orgánu,“ vysvetlil bývalý premiér.

V  prípade zrušenia Mečiarových amnestií je SMER-SD len za prijatie deklaratórneho ústavného zákona, ktorý by ich odsúdil. „Pokiaľ bude záujem od ostatných opozičných strán prijať takúto deklaratórnu podobu ústavného zákona, strana Smer–Sociálna demokracia je na to pripravená,“ dodal Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Národnú radu čaká aj rozhodnutie o voľbe troch členov fiškálnej rady podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý bol prijatý na konci roka 2011 na návrh poslanca NR SR Petra Kažimíra. “Keďže na zvolenie týchto troch členov je potrebná ústavná väčšina, musí dôjsť k dohode opozície a vládnej strany. Vznikla dohoda, že oslovíme profesijné združenia, asociácie zamestnávateľov, ostatných sociálnych partnerov a pokúsime sa navrhnúť takých kandidátov, ktorí nikdy neprejavovali politické názory a sú garanciou toho, že môžu kontrolovať finančnú disciplínu SR,” konštatoval predseda SMERU-SD.

Keďže v júli 2012 sa končí funkčné obdobie viceguvernéra Národnej banky Slovenska a druhé miesto viceguvernéra nie je obsadené, strany sa dohodli, že jednu pozíciu obsadí SMER-SD a druhú opozícia.

Diskutovalo sa aj o voľbe generálneho prokurátora. SMER-SD zagarantoval, že nebude prijímať rozhodnutia personálneho charakteru, pokiaľ Ústavný súd SR nerozhodne o výklade zákona a nepovie, či prezident má povinnosť alebo právo vymenovať zvoleného kandidáta. „Prichádzajú do úvahy dve alternatívy. Prvá  alternatíva je – ak by Ústavný súd konštatoval, že prezident nemá povinnosť vymenovať generálneho prokurátora a pán prezident by odmietol kandidáta národnej rady Dr. Čentéša, až potom by muselo dôjsť k opakovanej voľbe na generálneho prokurátora.V prípade, že Ústavný súd skonštatuje, že prezident Slovenskej republiky má povinnosť vymenovať pána Čentéša, nebude možné nič iné, len to, že pán prezident vymenuje generálneho prokurátora a každý bude musieť vymenovaného generálneho prokurátora potom aj rešpektovať,“ spresnil R. Fico.

Strana Most-Híd otvorila aj otázku postavenia menšín. “Smer nechce meniť status quo. Zhoda je, že musíme zmeniť zákon o štátnom občianstve, aby občania Slovenska neprichádzali o svoje občianstvo,“ uviedolRobert Fico. Diskutovalo sa aj o medzinárodných zmluvách, o ktorých bude rokovať NR SR a na schválenie ktorých bude potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov parlamentu. Môžem s potešením konštatovať, že až na malé výnimky, všetky politické strany sú pripravené podporiť ratifikačný proces významných medzinárodných zmlúv v Národnej rade Slovenskej republiky, čo je dobré pre Slovensko, čo je dobré pre Európsku úniu. A ja sa z tohto postoja parlamentných strán naozaj veľmi teším. Chcem ešte skonštatovať, že minister zahraničných vecí postavil otázku – či dôjde k zmene postoja   strany Smer – sociálna demokracia k uznaniu Kosova. Naša odpoveď bola – nevidíme žiadne dôvody na zmenu postoja Slovenskej republiky k uznaniu Kosova ako samostatného štátu,“ dodal na záver líder SMERU-SD.

Strana SMER-SD na čele s predsedom Robertom Ficom si dnes (15.marec) prebrala poverenie od prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zostavenie vlády.

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>