Pod záštitou Kataríny Neveďalovej sa konal okrúhly stôl na tému antikoncepcia v členských krjinách EÚ

nevedalova www.ipolitika.sk

V Európskom parlamente sa vo štvrtok 28. marca 2012 pod záštitou poslankyne Kataríny Neveďalovej konal okrúhly stôl k téme dostupnosti antikoncepcie v členských krajinách Európskej únie.

Dostupnosťkompletnej ponuky modernej antikoncepcie je jedným zo základných predpokladov uvedenia politiky rodovej rovnosti do praxe. Sloboda voľby a možnosťsa slobodne rozhodovaťo svojom tele by mala byťpre každého človeka dostupná v takej miere, v akej to moderná medicína umožňuje.

Európske inštitúcie by mali presadzovaťsexuálne a reprodukčné zdravie nielen navonok pri rozvojových programoch, ale takisto vo vnútorných politikách EÚ. Ak je zabezpečenie prístupu k antikoncepcii vždy jednou zo základných otázok pri poskytovaní rozvojovej pomoci, tak je potrebného presadzovaťaj v členských krajinách. Samozrejme základom programov sexuálneho a reprodukčného zdravia je vzdelávanie o všetkých možnostiach a dôsledkoch predchádzania neželanému tehotenstvu, ktoré môže byťzdrojom zdravotného rizika a morálnej dilemy pri prípadnej interrupcii. Preto chce Katarína Neveďalováspolu s niektorými ďalšími poslancami zo svojej frakcie (S&D) na najbližšej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu vyzvať Európsku komisiu, aby začala v tejto veci konaťa v prvom rade otvorila verejnú diskusiu k tejto téme. Sexuálne a reprodukčné zdravie už jednoducho nemôže byťv 21. storočí tabu.

www.ipolitika.sk

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je zdravie celkovýstav fyzickej, mentálnej a sociálnej pohody. K tej samozrejme patríaj možnosťpredísťneželanému tehotenstvu. Štúdie dokazujú, že ženy odrádza od používania vhodnej hormonálnej alebo nehormonálnej antikoncepčnej metódy práve nedostatočná informovanosťa cena. Hlavne v novších členských štátoch EÚje počet párov, ktoré používajú akúkoľvek formu antikoncepcie, alarmujúco nízky. Najohrozenejšou skupinou sú pritom práve ženy balansujúce na hranici chudoby, žijúce v násilných partnerských vzťahoch a ženy z marginalizovaného sociálneho prostredia. Práve týmto ženám v užívaníantikoncepcie bránia finančné dôvody, a ich plodnosťsa využíva ako nástroj na ich ovládanie. Napriek tomu, že zabezpečenie prístupu k vhodnej antikoncepcii je jedným z rozvojových cieľov milénia stanovených OSN, ktorý by mal byťsplnený do roku 2015, mnohé členskékrajiny EÚs a tvária, že táto problematika sa týka len rozvojového sveta, čo je zavádzajúce tvrdenie. Dostupnosťvšetkých foriem antikoncepcie by mala byťchápaná ako základné právo a zároveň nástroj na podporu rodovej rovnosti, ktorého uplatňovanie nijako nesúvisí s demografickým  vývojom a stupňom rozvoja spoločnosti. Medzi zjednodušeným prístupom k antikoncepcii, počtom interrupcií a poklesom pôrodnosti nie je priama úmera, práve naopak. V krajinách, kde sa prístup k antikoncepcii zjednodušil, klesol výrazne počet umelých prerušení tehotenstva a tento fakt prispel aj k ozdraveniu obyvateľstva. Antikoncepcia sa netýka len obmedzenia otehotnenia, ale takisto je významným nástrojom prevencie HIV a AIDS. Práve používanie kondómov pomáha v rozvojových krajinách znižovať šírenie týchto chorôb.

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>