Mináčov odkaz hovorí o schopnosti vystrieť sa

hzds_logo www.ipolitika.sk

07. 03. 2012 - Vladimír Mináč mi v ťažkých časoch pre vtedy mladú SR povedal: „Slovensko potrebuje nie jedného, ale troch – štyroch Mečiarov.“

Odvtedy prešlo 18 rokov. Máme šťastie, že Slovensko má aspoň jedného Mečiara. Nových nikde nevidno. Pre slovenskú osobnosť 20. storočia bol Mečiar splnením jeho sna. Keď Mináč písal na začiatku sedemdesiatych rokov svoje Dúchanie do pahrieb, bolo to preňho smutno – milé spomínanie na štúrovcov. Na čas, kedy sa v 19. storočí lámal pre národy chlieb a Slováci z tohto zápasu vyšli ako porazení.

 
Tak Mináč dúchal do pahrieb týchto spomienok v unitárnom štáte, v ktorom v obkľúčení sovietskych satelitov nebolo pre slovenský národ miesta. Hovoril o zhrbenej postave Slovákov v 19. storočí, o jeho sluhovskom syndróme, ale každý vnímavý čitateľ tých čias vedel, že opisoval vtedajšiu súčasnosť. Aj mi to povedal v tom roku 1994, kedy už existovala samostatná Slovenská republika, že Mečiar je prototypom Slováka vzpriameného, nie večne zhrbeného pod cudzím diktátom.

 

www.ipolitika.sk

Dnes existujeme v spojení európskych národov, v ktorom si však každá spoločnosť háji v prvom rade svoje záujmy. Len my vajatáme a nevieme pochopiť, že bez podpory tých, ktorí za nás niesli ťažké bremeno rozhodnutí pri našom vzniku, nebudeme mať ani ďalej pokoja. Každá krajina sa snaží v tomto spoločenstve vyberať si reprezentáciu, ktorá bude daný národ hájiť. Len u nás sme zmätený pred náporom zahraničnej reklamy a uvažujeme o zvláštnych kompromisoch, ktoré nás v dôsledku nášho zlého výberu posúvajú na perifériu európskych záujmov.

 

Silná reprezentácia bez osobností, ktoré tento štát tvorili, dnes neexistuje. Nakoniec, aj Robert Fico pred časom priznal, že Vladimír Mečiar oprávnene patrí do parlamentu. Nie však pre zásluhy, ale preto, lebo rozmýšľa systémovo. V súvislostiach. A neustále nachádza množstvá riešení, ktoré posúvajú celú spoločnosť dopredu. Preto pre skutočných vlastencov je rozhodnutie vo voľbách jasné. A musia vedieť si ho aj obhájiť.

 

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>