Marginálie

vil_otazka www.ipolitika.sk

M A R G I N Á L I E

O „aktívnej skúsenosti“ klerikálov
Týždenník „My Banskobystrické noviny“ (17.1.2O12) uverejnil – zrejme objednaný rozhovor s názvom „Pavol Hrušovský, KDH, predseda NR SR: “Kríza si žiada solidaritu.“ Popri inom sa v ňom hovorí: “Kresťanskodemokratické hnutie má aktívnu skúsenosť z pôsobenia vo vládach, ktoré znamenali pre Slovensko výrazné ekonomické oživenie, a teda aj pracovné príležitosti pre jeho občanov.“

.
Nad takýmto tvrdením sa až dych zastavuje. Nevyhnutne sa natíska otázka, či je výplodom chorého rozumu, alebo prejavom neokrôchanej lži. V každom prípade je ignoranciou skutočného ekonomického vývoja u nás a nevídaným prekrucovaním problematiky zamestnanosti. Lebo klerikálny pohlavár spočítal kratučký kolónku údajov o nových pracovných príležitostiach a absolútne obišiel celý rad veľkých stĺpcov s údajmi o strate státisícov pracovných miest. Veď v súčasnosti je u nás až okolo 400 000 nezamestnaných! Prvý raz v našej histórii!
.
Na tejto strašnej deštrukcii majú klerikálni tiež nemalý podiel. Nedá sa veru zabudnúť na mnohé skutočnosti v tomto smere. Napríklad, že likvidáciu mnohých priemyselných podnikov naštartovali práve klerikálni „tiež odborníci“, ktorí nastupovali po vyhadzovaných skúsených riaditeľoch. Klerikáli boli hlavnými iniciátormi likvidácie roľníckych družstiev i štátnych majetkov. O tejto stránke ich „aktívnej skúsenosti“ jeden z klerikálnych lídrov pravdaže mlčí. Zrejme spolieha na krátku pamäť ľudí. No nie všetci sú ňou postihnutí.
.
„Bude nám do spevu“
.
Pod týmto názvom uverejnil časopis Eurotelevízia (2/201) rozhovor s umelcom Milanom Lasicom. Zaznela v ňom aj otázka. „Bude nám do spevu aj v kritickom roku 2012?“ Tu je odpoveď: „Do spevu nám bude vždy. Ak narážate na celkovú ekonomickú situáciu vo svete, povedal by som – buďme trpezliví, optimistickí a uvedomme si, že všetci sme tu oveľa bohatší ako niektorí ľudia v iných častiach sveta. Aj keď si to nechceme priznať, lebo by sme chceli byť ešte bohatší“.
.
Zaujímavý pohľad na situáciu v dnešnom svete, ktorý len implicitne, v podstate chytrácky, pripúšťa, že ekonomická situácia v ňom nie je ružová. No súčasne radí reagovať na ňu trpezlivosťou s optimizmom. My, ľudkovia medzi Tatrami a Dunajom, aj preto, lebo sme vraj „oveľa“ bohatší ako biedni ľudia povedzme v Afrike. Nuž, ako ktorí!
.
Pozrime sa ďalej, čomu a komu slúžia i komu slúžia takéto „vrcholné“ pohľady. Odpovede sú naporúdzi. Odvádzajú ľudí, ktorých súčasná situácia nemilosrdne gniavi, zamýšľať sa, kde sú jej korene. To plne slúži podnikateľským kruhom, ktorí realizáciou kapitalistických výrobných vzťahov krízy vyvolávajú. No súčasne odvádzajú vykorisťované, krízou najviac trpiace, masy námezdne pracujúcich ľudí hľadať reálne cesty nielen prekonávania súčasnej krízy, ale aj boja za odstránenie systému, v ktorom má ekonomické korene.
.
Už dávnejšie ktosi napísal, že kapitalistom pri udržiavaní nadvlády nad pracujúcimi ochotne slúžia policajti a kňazi. Pán Milan Lasica hodnoverne ukázal, že veru aj niektorí umelci.
.
Zabudli?
.
Literárny dvojtýždenník uverejnil 18. januára 2012 článok Milana Čiča s názvom: Úvahy o Ústave Slovenskej republiky. V úvodnom perexe je napísané: „ Prof. JUDr. Milan Čič, DrSc. et Dr. h. c., sa 2. Januára dožil 80 rokov. Akademik Slovenskej akadémie vied a akademik Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu; predseda vlády Slovenskej republiky (vlády národného porozumenia); predseda Ústavného súdu SR; vedúci Kancelárie prezidenta SR. Člen viacerých orgánov a organizácií, vrátane Spolku slovenských spisovateľov. K významnému jubileu mu úprimne blahoželáme.“
.
Pekné, naozaj pekné! Len mi chýba, že v roku 1992 bol podpredsedom československej a pred prevratom, v rokoch 1988-1989 ministrom spravodlivosti Slovenskej socialistickej republiky. Prečo?
www.ipolitika.sk
.
Fedor Gál – pustil do….
.
Súčasné prejavy občianskej nespokojnosti naháňajú nemalý strach určitým kruhom i jednotlivcom u nás. Znepokojujú aj reakciu v okolitých krajinách. V takejto súvislosti poskytol Fedor Gál, ktorý žije v Prahe, rozhovor pre denník Sme. Je zaujímavý z viacerých hľadísk.
.
Predovšetkým obsahuje úsilie znevážiť tieto prejavy dehonestáciou organizátorov demonštrácií aj tým, že vraj hlásajú naivné a amatérske vízie. Nuž pozvali teda organizátori pána Fedora Gála, aby prišiel pomôcť ako postupovať „profesonálnejšie“. Najprv sľúbil, ale vzápätí prísľub odvolal. Organizátorke Alene Krempaskej v telefonickom rozhovore uviedol, že preto, lebo „dav je príliš radikálny“. Ale prečo je dav taký? Preto, lebo radoví občania majú plné zuby kapitalizmu, ktorý priniesol reakčný prevrat v jeseni 1989, organizovaný Fedorom Gálom a jeho smutne slávnymi kumpánmi. Najrozhodnejší spomedzi utláčaných ľudí to dávajú už dlhší čas rôzne najavo, ale „mocní tohto sveta“ na to reagujú mlčaním. Na druhej strane umožňujú, aby boháči zdierali masy pracujúcich aj spôsobmi, ktoré sú nielen nemorálne, ale aj protizákonné. Súčasné demonštrácie sú jedným z vrcholných prejavov odporu voči sociálnej biede a zločinným praktikám rôznych vládnych kruhov. Preto sú tŕňom v ich očiach. Pán Fedor Gál sa asi zľakol, že demonštranti by sa mu mohli „odvďačiť“ za všetky biedy a trápenia ľudu svojským spôsobom. Dá sa to pochopiť. Lebo on bol a je papierovým „hrdinom“. Zakrýva to prešibanou výhovorkou, že on radšej hovorí a píše, akoby mal byť účastníkom demonštrácie. Lebo on, elitár, má povýšenecký vzťah k ľudovým masám. Preto sa o súčasných demonštráciách pohrdlivo vyjadruje ako o hulákaní desaťtisíc ľudí na námestí. Tak miesto účastí na ľudovom vystúpení, ktorým by mal prispieť k odstráneniu aspoň najvypuklejších ziel systému, ktorý je vo veľkej miere jeho dielom zbabelo pustil do gatí.
.
Jeho rozhovor je vhodným materiálom pre mnohé kritické úvahy. Teraz len jedna z nich: Ide o jeho konštatovanie, že požiadavky, s ktorými demonštrujúci občania vystupujú, obsahujú resentimenty „na socializmus, na nejakú beztriednu spoločnosť“ a že sú zamerané proti kapitalizmu. Tu je čertovo kopýtko. Lebo keby prišiel z Prahy povedzme do Bratislavy, musel by sa zoči – voči postaviť proti ľuďom s uvedenými „resentimentmi“.
.
Ťažko sa dá predstaviť, že by ho demonštranti pokojne počúvali. Skôr by ho prinajmenšom vypískali. Zaslúži si to v plnej miere. Spolu s ním aj mnohí iní „novembroví hrdinovia“ najmä „veľkí kormidelníci“ Ján Budaj a Milan Kňažko, ktorí sa, takisto ako on, zbabelo skrývajú pred oprávnene rozhorčenými občanmi.
.
O jednom pokriku nepriateľa komunizmu
.
Týždenník Plus 7 dní uverejnil článok s názvom „Nepotrestaní“. Jeho autorom je Peter Getting. Nejde o nič nové. Je predlžením reťaze protikomunistického ťaženia vo svete i u nás. Napriek tomu bude na mieste podrobiť ho vecnej kritike. To si však vyžaduje viac priestoru ako má marginália. Teraz len o dvoch aspektoch tejto skutočne podivnej zlátaniny. Po prvé ide o krajne vyhrotenú zúrivosť, ktorá je charakteristická pre ľudí, tupo nenávidiacich vedecké učenie o spoločnosti, s jeho vysoko humanistickým zacielením. Na to nadväzuje požiadavka, „aby bola komunistická strana rozpustená a zakázaná“. Nato vraj stačí súčasný právny poriadok, osobitný zákon nie je potrebný.
.
Z uvedeného vidno o čo autorovi paškvilu ide. „Zvolebnieva sa“ a dá sa predpokladať, že aspoň časť robotníkov a ostatných námezdne pracujúcich sa vymaní spod vplyvu buržoáznych strán a bude opäť voliť komunistických kandidátov na poslancov NR SR. Toho sa buržoázia veľmi bojí. Preto periodiká, ktoré jej vždy a vo všetkom slúžia, robia čo len môžu, aby sa komunisti do parlamentu nedostali. Jednou z ich metód je zastrašovanie občanov, najmä možných voličov, ktorí sú nútení za krajne nepriaznivých podmienok predávať svoju pracovnú silu – fyzické vlastnosti i intelektuálne danosti. Je preto veľmi aktuálne – nedajte sa priatelia, bratia, súdruhovia nikým zastrašiť! Voľte ľudí, ktorí vedia a chcú presadzovať vaše záujmy.
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>