Lídri eurozóny vedeli o gréckych problémoch už roky pred ich vypuknutím

greece www.ipolitika.sk

Vo včerajšom rozhovore pre grécky denník Kathimerini priznal predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker, že o tom, že je situácia v Grécku horšia, ako vykazovali štatistiky, vedeli lídri eurozóny už v roku 2006, 3 roky pred gréckou krízou.

Jean-Claude Juncker  potvrdil, že od roku 2006 alebo 2007 mesiac za mesiacom diskutovali o situácii v Grécku.  V tých časoch tiež tlačili na svojich gréckych kolegov, aby im povedali pravdu, keďže oficiálnym informáciám nedôverovali.  Napriek daným vedomostiam však nevykonali žiadne skutočné kroky pre odvrátenie Gréckeho bankrotu – až do poslednej chvíle, keď sa v roku 2009 ukázalo, že financovanie Grécka nie je udržateľné a tento problém už nie je možné zakrývať.

 

Juncker nekonanie Euroskupiny obhajuje tým, že  nechceli vyvolať nervozitu na trhoch, a navyše na tento problém nemali riešenie. Neriešením tohto problému sa však nervozita na trhoch dostala na extrémne úrovne,  keď po zverejnení gréckych problémov trhy neboli ochotné krajinu financovať. Bankrot Grécka bol odvrátený len vďaka bezprecedentnému kroku, keď Grécku ostatné krajiny eurozóny poskytli pôžičku.

 

www.ipolitika.sk

V súvislosti s plánovaným gréckym referendom o peňažnej pomoci Juncker priznal, že bol proti nemu, aj keď niekedy podporuje priamu demokraciu. Problémom pri tomto referende malo byť najmä jeho nečakané oznámenie, keďže len pár dní predtým na stretnutí Európskej rady grécky premiér o svojom zámere nikoho neinformoval. V súvislosti s demokraciou Juncker minulý rok vyhlásil:
„Monetárna politika je vážnym problémom. Mali by sme o nej v Euroskupine diskutovať v tajnosti(…). Som pripravený na urážky, ako nie som dosť demokratický, ale myslím to vážne. Som za tajné, temné debaty.“

 

Šokujúce priznanie Junckera len dotvára celkový obraz o príbehu gréckej krízy – príbehu, ktorý bol už od začiatku charakteristický utajovaním informácií a popieraním zamýšľaných krokov až do poslednej chvíle. Bolo tak zo strany gréckej vlády, ohľadom skutočného stavu gréckeho dlhu a jeho nasledovných revízií, pri ktorých sa ukazovalo, aká zlá je skutočnosť. Podobne tomu bolo aj v prípade lídrov eurozóny, ktorí až do poslednej chvíle popierali možnosť záchranného balíčka pre Grécko. Priznanie Junckera tak ukazuje, že nezodpovedné a neúprimné správanie európskych politikov začalo už šokujúco skoro. Napriek svojim zlyhaniam však títo politici nenesú za svoje chyby zodpovednosť a stále zostávajú na svojich miestach.

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>