Ktoré krajiny sú spoľahlivými partnermi pre Európsku úniu?

800px-EU_flags www.ipolitika.sk

V súvislosti s odmietnutím prvej pôžičky Grécku v roku 2010 a neschválením rozšírenia eurovalu na prvý krát minulý rok sa o Slovensku množstvo vrcholových politikov vyjadrilo, že nie je pre EÚ spoľahlivým partnerom. Aká je skutočnosť?

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) práve vydal výročnú správu o svojej činnosti za rok 2011. V nej je zaujímavá najmä tabuľka, v ktorej  sa píše o počte prípadov, v ktorých voči jednotlivým členským štátom ECJ začal súdne konanie z dôvodu nesplnenia svojich povinností. Išlo o porušenie európskeho práva, alebo odmietnutie jeho implementácie. Ako však môžeme vidieť, Slovensko je medzi absolútne najspoľahlivejšími partnermi – za celých 5 rokov voči nemu ECJ  začal len 8 súdnych konaní.

 

www.ipolitika.sk

Veľmi zaujímavým zistením je navyše to, že nové členské štáty sú vo všeobecnosti oveľa lepšie pri implementácii európskeho práva ako staré štáty Európskej únie. Pre porovnanie, voči Taliansku bolo začatých 66 súdnych konaní, teda viac ako osemnásobok oproti SR , voči Španielsku 56 a voči Francúzsku 36 súdnych konaní. Obzvlášť staré členské štáty by sa teda mali pozrieť najprv na to, ako dodržiavajú európske záväzky, pred tým, ako budú kritizovať Slovensko. To koniec koncov bolo kritizované za to, že len trvalo na nesúhlase s porušením základných európskych zmlúv. Tie mimochodom navrhli práve tie štáty, ktoré sú horlivé v navrhovaní nových nariadení a záväzkov, no nie už tak v ich plnení a dodržiavaní.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>