KDH pozná riešenie nezamestnanosti mladých absolventov

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Jedným z najvážnejších problémov, ktorým dnes čelí Slovensko je vysoká nezamestnanosť. Predovšetkým znepokojujúca je dlhodobá nezamestnanosť, rovnako i vysoká nezamestnanosť mladých ľudí a absolventov škôl. V čase krízy so stúpajúcou nezamestnanosťou je nevyhnutné pripravovať ľudí s väčším dôrazom na potreby trhu práce. Každý tretí mladý človek je na Slovensku nezamestnaný. Je to zarážajúce najmä v kontexte toho, že sa 13 či až 18 rokov pripravoval na zamestnanie vzdelávaním v škole. 

KDH predstavilo svoj program, ktorého 3 kľúčové body pomôžu túto situáciu vyriešiť.

1.     Odvodové prázdniny pre absolventov
2.     Prax prostredníctvom fóra medzi univerzitami a podnikmi
3.     Stáže v zahraničí

Prvým opatrením budú odvodové prázdniny pre firmy, ktoré zamestnajú absolventov slovenských škôl. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom v Bratislave informoval predseda strany Ján Figeľ. “Zákon o odvodových prázdninách považujeme za veľmi logický a racionálny návrh, ktorý bude lepší než rozsiahle a finančne náročné stimuly pre podniky, aby tu ostali alebo zamestnávali ľudí,” vyhlásil Figeľ. Dĺžka odvodových úľav na absolventov by mala byť odstupňovaná podľa sociálnej situácie v jednotlivých slovenských regiónoch. Všeobecne sa však má pohybovať v rozmedzí 1 až 3 roky.

www.ipolitika.sk

Druhým návrhom na zníženie nezamestnanosti medzi absolventmi z dielne KDH je vznik funkčného University – Business fóra. Jeho výsledkom by mala byť možnosť praxe v skutočných podnikoch už počas štúdia. “Som presvedčený, že aj Slovensko potrebuje takýto rámec,” podotkol Figeľ. Ako povedal ekonomický expert KDH Miloš Moravčík, strana chce na vysokých školách zaviesť polročnú prax pre študentov, ktorá je podľa neho neoddeliteľnou súčasťou samotného štúdia. “Ja som sa preto rozhodol zorganizovať petíciu za prax pre vysokoškolákov. Pridalo sa k nej už viac ako 2000 mladých ľudí po celom Slovensku,” uviedol Moravčík a dodal, že podľa reakcií chcú aj študenti viac praxe a menej teórie.

Tretím krokom, ktorý chce KDH urobiť, je rozšírenie možností študijných pobytov pre študentov v zahraničí. “Presadzujeme, aby školy ponúkali svojim študentom zahraničné stážové a študijné programy v širšej miere, nakoľko práve ich osobná skúsenosť im môže skvalitniť štart do pracovného života,” informoval predseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska Branislav Rajčáni. Európska únia otvorila obrovský priestor pre poznanie. Mladí ľudia, ktorí sa vracajú domov a uplatňujú svoje poznatky zo zahraničia sú nenahraditeľným prínosom.

KDH chce túto situáciu zmeniť. To sú tri druhy opatrení, niektoré okamžité, niektoré dlhodobé, na ktorých KDH bude trvať a ktoré významným spôsobom zmenia situáciu na trhu práce absolventov. KDH urobí všetko pre to, aby naše školstvo dokázalo úspešne spolupracovať s podnikateľskou sférou.Študenti to potrebujú a zároveň aj chcú. Je to jedna z potrebných zmien. Podniky signalizujú pripravenosť na spoluprácu. Je najvyšší čas presadiť to na vysokých školách. Len tak sa totiž môže zlepšiť uplatnenie pre absolventov u nás doma, na Slovensku.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>