KDH chce byť alternatívou voči vláde jednej strany

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Predseda KDH Ján Figeľ bude na júnovom sneme opätovne kandidovať na najvyššiu stranícku funkciu. „Ja sa budem uchádzať o dôveru delegátov snemu KDH,“ povedal dnes na tlačovej besede po rokovaní Rady KDH v Bratislave Figeľ.

Figeľ priznal, že v parlamentných voľbách, ktoré boli 10. marca očakával, že KDH získa viac. Na druhej strane však poukázal, že kresťanskí demokrati v porovnaní s minulými voľbami získali viac o jeden mandát a o približne 10 000 hlasov, pričom ostatné vládne strany klesli. „Sebadeštrukciou vlády prišlo k voľbám, ktoré dopadli najhoršie zo všetkých predčasných volieb. Očakávali sme, že Smer vyhrá voľby, otázka bola o koľko. Jedine KDH si udržalo podporu. KDH má však na viac,“ zdôraznil. Podľa neho KDH bude musieť lepšie komunikovať, lepšie prezentovať výsledky, mobilizovať. „KDH 20 rokov absentovalo v ekonomickej oblasti. Boj s korupciou je dôležitá téma, ale sama o sebe neznamená rast zamestnanosti,“ dodal.

KDH má podľa Figeľa na ďalší rast v podpore verejnosti a môže rozvíjať svoj potenciál aj v opozícii. Kresťanskí demokrati chcú byť dôslednou opozíciou. Požadujú primerané zastúpenie v kontrolných úradoch ako sú Najvyšší kontrolný úrad, či Úrad pre verejné obstarávanie. KDH bude obhajovať systém rovnej dane a úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri. Podporovať bude znižovanie deficitu a opatrenia, ktoré napomáhajú rastu zamestnanosti.

Rada KDH dnes odporučila Figeľovi zvolať snem do konca júna. To znamená, že okresné snemy sa uskutočnia do konca mája. Takisto prijala nasledovné uznesenia Rady KDH.

Uznesenie Rady KDH k rozhodnutiu o pozícii hnutia po predčasných parlamentných voľbách

Rada KDH podporuje rozhodnutie Predsedníctva KDH o tom, že hnutie po parlamentných voľbách 2012 bude dôslednou a konštruktívnou opozíciou. Kontrola vládnej moci, ktorú bude realizovať len jedna strana, bude náročnou, ale o to dôležitejšou úlohou. KDH bude využívať všetky ústavné a zákonné možnosti na to, aby vláda jednej strany používala verejné financie efektívne a účelne. KDH bude požadovať primerané zastúpenie v inštitúciách ako sú NKÚ, ÚVO či kontrolné parlamentné výbory.  Budeme naďalej hájiť záujmy všetkých občanov zmenšovaním priestoru pre korupciu a navrhovaním účinných zákonných opatrení. KDH bude obhajovať systém rovnej dane a úspory ľudí v druhom pilieri. Budeme podporovať znižovanie deficitu s cieľom dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Každé verejné euro patrí občanom, nie vláde, preto bude KDH pozorne a dôsledne kontrolovať ako Smer bude nakladať s peniazmi občanov. Budeme podporovať opatrenia, ktoré napomôžu tvorbe nových pracovných miest, zdravému rastu ekonomiky a rozvoju slovenských regiónov.

www.ipolitika.sk

Vyhlásenie Rady KDH k 24. výročiu Sviečkovej manifestácie
Dvadsiaty piaty marec 1988 patrí k najsilnejším inšpirujúcim momentom v moderných dejinách Slovenska. Bratislavský Veľký piatok ako verejné modlitbové zhromaždenie sa stal dovtedy najmasovejším vystúpením v rámci Československa v zápase o náboženské práva a občiansku slobody. Hoci Sviečková manifestácia bola brutálne potlačená komunistickým režimom, výrazne prispela k politickej a spoločenskej zmene u nás a k pádu totalitného režimu.
Rada KDH s vďakou a zodpovednosťou bude odkaz Sviečkovej manifestácie rozvíjať vo svojej každodennej politickej práci na Slovensku i vo svete. Budeme naďalej dvíhať svoj hlas na obranu nespravodlivo stíhaných a prenasledovaných  – či je to v Bielorusku, Číne, Vietname, v Iráne, na Kube alebo v iných krajinách.
Vyzývame nastupujúcu vládu SR, aby otázkam ľudských práv doma a vo svete venovala dôležitú pozornosť a podporu.

Vyhlásenie Rady KDH ku Dňu počatého dieťaťa
Úcta k životu a rešpektovaniu dôstojnosti každej ľudskej osoby je pre KDH východiskom, cestou i cieľom každého úsilia. Ochrana života je prvou hodnotou, o ktorú sa opiera systém univerzálnych ľudských práv. Ľudský život začína počatím.  Preto účinná ochrana práv nenarodených detí považujeme za dôležitú a neoddeliteľnú súčasť ľudskoprávnej agendy slobodnej spoločnosti a demokratického štátu.
Každý z nás bol dieťaťom a od vzťahu spoločnosti k deťom – aj pred ich narodením závisí charakter a budúcnosť spoločnosti.
S odhodlaním bude KDH aj naďalej bude KDH aj naďalej stáť na strane najslabších, bude chrániť inštitúciu manželstva, podporovať rodinu ako základnú bunku spoločnosti a rozvíjať kultúru života.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>