Ján Ikrényi: Vyšetrovanie kauzy 99% môže skončiť obvinením civilnej zložky MV

Ján-Ikrényi-podpredseda-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 6. marca 2012 – Vyšetrovanie kauzy falošných podpisov pod petíciou na zaregistrovanie strany
99 % – občiansky hlas môže paradoxne viesť k obvineniu civilnej zložky Ministerstva vnútra SR, sekcie verejnej správy, do ktorej kompetencií spadá preverovanie podpisov pod petíciou politického subjektu. V takom prípade bude Slovenská národná strana (SNS) požadovať vyvodenie zodpovednosti voči súčasnému šéfovi rezortu vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH). Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda SNSRafael Rafaj.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo vnútra totiž na jeseň minulého roku po kontrole podpisov pod petíciou 99 percent – občiansky hlas konštatovalo, že sú splnené zákonné podmienky a stranu zaregistrovalo. Dnes však polícia vyšetruje podozrenie, že to nebola pravda a časť podpisov je falošná. “V každom prípade je potrebné vyvodiť zodpovednosť. Predsa nie je možné registrovať politickú stranu tak, že sa nepreverujú údaje, ktoré sú nevyhnutné na vznik tejto politickej strany. Za to niekto zodpovedá. Samozrejme, že to je minister,” doplnil podpredseda SNS Ján Ikrényi. “Je to v jeho rezorte. Je to zlyhanie v najdôležitejšej otázke pripraviť slobodné, férové a legitímne predčasné voľby,” povedal R. Rafaj.
“Ale chceme poukázať na širší problém. Máme tu množstvo novozaregistrovaných subjektov. Čo keď niekto s odstupom času opäť zistí, že aj v prípade tej alebo onej strany alebo hnutia rovnako nesedia údaje na petícii,” zdôraznil. “Ministerstvo si nemôže dovoliť takúto benevolenciu voči istote slovenských občanov, zahraničia a celej politickej scény,” podčiarkol R. Rafaj s tým, že Lipšic by sa mal menej “pozerať do zrkadla” a viac sa zamerať na verejnú službu.
Samotné pravidlá pre registráciu nových politických subjektov by sa podľa neho mali sprísniť. “V akej republike to žijeme, keď si niekto dokáže kúpiť politickú stranu?,” povedal v narážke na bežnú prax, keď záujemca obíde štandardnú registračnú procedúru zakúpením značky už zaregistrovanej strany a potom si podľa svojich potrieb upraví jej názov a stanovy. “Máme tu až stopäťdesiat politických strán,” upozornil R. Rafaj.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>