Írsko bude v referende o fiškálnej zmluve hlasovať aj o odmietnutí finančnej pomoci

sas-logo www.ipolitika.sk

Dohady, že Írsko nakoniec fiškálnu zmluvu schváli bez referenda, sa nepotvrdili. Írsky premiér Enda Kenny včera oznámil, že o schválení tejto zmluvy rozhodnú občania v referende.

Bezproblémové schválenie fiškálnej zmluvy v Írsku bolo otázne najmä v kontexte írskej ústavy. Tá oproti iným krajinám vyžaduje rozhodovanie prostredníctvom referenda častejšie, čo tiež bolo dôvodom, že sa v Írsku, ako v jedinej z krajín Európskej únie, konalo referendum o prijatí Lisabonskej zmluvy. Aj pri tomto jedinom referende však bola Lisabonská zmluva odmietnutá – čo znamenalo, že nemôže prejsť. Preto Európska únia vykonala kontroverzný krok a vyžadovala od Írska opätovné hlasovanie o tejto zmluve, v ktorom už po mohutných mediálnych kampaniach táto zmluva prešla.

 

Je teda možné, že Európska únia bude znova počuť od Írov zamietavý postoj. Tento krát síce nie je potrebný ich hlas na prejdenie samotnej zmluvy, no dopady takéhoto rozhodnutia by boli ešte závažnejšie – znamenalo by to zastavenie peňažnej pomoci Írsku, čo by možno bolo nasledované jeho bankrotom. Toto potvrdil hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, keď vyhlásil:

www.ipolitika.sk

„Ktokoľvek nebude akceptovať zmluvu, nebude mať žiadnu ochranu od ESM záchranného fondu (trvalý záchranný fond, tiež známy ako euroval 2). Ak si írsky ľud myslí, že nepotrebuje ochranu ESM, môže, samozrejme, odmietnuť fiškálnu zmluvu.“

 

Otázkou teda zostáva, ako by sa Európska únia zachovala v prípade, že by Íri v referende fiškálnu zmluvu odmietli, a zároveň by potrebovali finančnú pomoc. Je dosť pravdepodobné, že by Írom dala znova druhú šancu, aby už druhý krát mohli hlasovať „správne“. Každopádne Európska únia bude vývoj v Írsku podrobne sledovať a po poučení z minulosti možno spustí masívnu reklamnú kampaň už pred prvým hlasovaním.

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>