Európska komisia by podľa slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča mala ekonómom zvýšiť platy

sefcovic www.ipolitika.sk

Podľa Šefčoviča Európska komisia ponúka ekonómom príliš málo. Následne má problém prilákať špičkových ekonómov, najmä z bohatších krajín.

Už dnes má Európska komisia problém zaplniť dodatočných 59 miest v Oddelení ekonomických a finančných záležitostí. Je však zaujímavé, že aj v takomto oddelení je potrebných toľkoto špičkových ekonómov. Koľko tisícov špičkových ekonómov by potrebovali inštitúcie Európskej únie, aby sa pri svojom rozhodovaní nedopúšťali aspoň najzákladnejších ekonomických omylov? Je dosť pravdepodobné, že pre zmenu v tomto smere bude potrebné viac ako len zvýšiť ich počet.

 

www.ipolitika.sk

Nástupný plat týchto ekonómov je v Európskej komisii v súčasnosti 4349,59 € mesačne. Nie je síce ľahké jednoznačne určiť, či je táto suma skutočne tak tragicky nízka, ako o nej hovorí Maroš Šefčovič, v porovnaní s platmi iných osôb v inštitúciách EÚ je však jej výška bizarná. Bežní poslanci Európskeho parlamentu totižto môžu zarobiť mesačne až neuveriteľných 15 904 €, teda viac ako 3,5 násobok nástupného platu kvalifikovaných ekonómov. Otázkou však samozrejme je, aká je vlastne definícia „špičkových ekonómov“ podľa Európskej komisie. Pri pohľade na jej konanie sa totižto zdá byť akákoľvek výška platu pre jej ekonómov príliš vysoká.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>