Európska komisárka nemá rada kvóty, ale páči sa jej, že fungujú

koch mehrin www.ipolitika.sk

Minulý týždeň Európsky parlament podporil návrh, ktorý má viesť k povinným kvótam pre ženy v riadiacich orgánoch firiem. Nadviazal tak na rovnaké snahy Európskej komisárky pre spravodlivosť Viviane Reding.

Cieľom Európskej únie je presadiť, aby do roku 2020 bolo v riadiacich orgánoch firiem až 40% žien, oproti dnešným 12%. Viviane Reding v súvislosti s kvótami povedala veľmi zaujímavú vec: „Nemám rada kvóty, ale páči sa mi, že majú výsledky.“ Podobný výrok  sme mohli počuť aj od nemeckej poslankyne Európskeho parlamentu Silvana Koch-Mehrin. Tá povedala, že aj keď sú kvóty kontroverzné, „výsledok je presvedčivý.“ Tieto výroky sú však absurdné  – keďže sú kvóty povinné, firmy sú donútené k tomu, aby ich splnili. Preto reálne ani nie je možné, aby kvóty nefungovali.

www.ipolitika.sk

 

Poslanci Európskeho parlamentu navyše volajú po zrovnoprávnení miezd u žien a mužov. Žiadajú, aby bol rozdiel medzi týmito mzdami znížený minimálne o 10%. Ako však hovoril ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny Milton Friedman, podobné opatrenia ženám v skutočnosti oveľa viac ublížia ako pomôžu – keďže v prípade ich platnosti zamestnávatelia znášajú nižšie alebo žiadne náklady za prípadnú diskrimináciu.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>