Downov syndróm: Starostlivosť namiesto eugeniky

anna zaborska www.ipolitika.sk

21. marec 2012 si celý svet po prvýkrát v histórii oficiálne pripomína Svetový deň Downovho syndrómu, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v decembri 2011. Podľa odhadov je pravdepodobnosť narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom 1:700 až 1:1000.

Návrh písomnej deklarácie o deťoch s Downovým syndrómom, ktorú by mal prijať Európsky parlament, podpísala aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská. Pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu zároveň upozornila na riziká spojené s využívaním prenatálnej diagnostiky pri zisťovaní tohto ochorenia. „Prenatálna diagnostika je cenný nástroj, ktorý umožňuje liečiť mnohé choroby ešte pred narodením dieťaťa. Nemôže však ospravedlniť zabíjanie detí s Downovým syndrómom ešte pred narodením. To by znamenalo návrat k neľudským praktikám nacistickej eugeniky.“

www.ipolitika.sk

Tento názor zastáva aj uznávaná odborníčka na ochorenie Downovho syndrómu prof. MUDr. Mária Šusterová. „V treťom mesiaci tehotenstva je možné skríningom na Downov syndróm s pravdepodobnosťou 85 % určiť, či je bábätko v maternici postihnuté týmto ochorením. Zistenie, že je toto dieťa postihnuté Downovým syndrómom, však nedáva dôvod na rozhodnutie matky o umelom prerušení tehotenstva.”

Podľa Záborskej je však dôležité, aby sa rodičia detí s Downovým syndrómom mohli spoľahnúť na pomoc a podporu zo strany spoločnosti. “Deti s Downovým syndrómom potrebujú starostlivosť po celý svoj život. Ak im ju už nie sú schopní poskytnúť rodičia, napríklad kvôli chorobe alebo vysokému veku, zodpovednosť sa presúva na širšie spoločenstvo. Kým budeme túto zodpovednosť považovať za prirodzenú, dovtedy môžeme našu spoločnosť považovať za humánnu, ľudskú v pravom zmysle slova,” zdôraznila europoslankyňa.

 

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>