Di Lampedusov princíp

fric_101 www.ipolitika.sk

Aby sa nič nezmenilo, je treba zmeniť všetko,“ napísal v jednej zo svojich kníh sicílsky spisovateľ Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Zdanlivý nezmysel skrýva v sebe dôvtip a tiež čiastočnú odpoveď na otázku, prečo si človek nedokázal definitívne vybojovať a uchrániť svoje práva.

Zdalo sa, že keď v minulom storočí prebiehala vlna národnooslobodzovacích bojov, ktoré doviedli koloniálne mocnosti k ich pádu, nastáva doba slobody – aspoň tak to vnímali tí, ktorí sa odtrhli od jarma svojich utláčateľov. V súčasnosti majú bývalé kolónie vlastnú vládu, armádu, políciu, školy…v mnohých prípadoch však posty vysokých úradníkov a dôležité miesta v administratíve zastupujú občania z bývalej koloniálnej mocnosti.

Vysvetľuje sa to tým, a mnohokrát oprávnene, že domorodí obyvatelia nemajú potrebné skúsenosti a vzdelanie, aby takéto posty zastávali. Je to ale dôvod na to, aby nevlastnili právo na ťažbu nerastného bohatstva a strategické podniky v svojej vlastnej? Nejde len o zmenu stratégie na udržanie, alebo dokonca zvýšenie profitu? Formálna nezávislosť kolónií možno priniesla kolonizátorom riziko, že si bývalé kolónie ekonomicky podmaní niekto iný, majú v nich však stále vybudované silné pozície, čo toto riziko minimalizuje. Navyše získali dve nepredstaviteľné výhody: bezpečnosť a občiansku poslušnosť nemusia nastoľovať vlastnými silami, pričom je takmer vylúčené, že sa proti nim „slobodné“ domorodé obyvateľstvo vzbúri.

Vášnivú diskusiu vyvolávali ešte v pomerne nedávnej dobe rozpravy o rozšírenie volebného práva na etnické menšiny, ženy a nemajetných. Dnes sa nám zdá absurdné, aby nám niekto odoprel právo voliť, alebo sa zúčastniť na verejnom živote len preto, lebo na to nemáme potrebné privilégiá. Bolo však priznanie volebného práva všetkým občanom skutočným ústupkom vládnucej triedy? Wallerstein tvrdí, že tí, ktorí boli za, počítali s oslabením politickej sily nižších tried a „…otupením ich revolučných sklonov“ (Wallerstein, 2005) a ako sa ukázalo, nemýlili sa.

www.ipolitika.sk

Analogicky je možné uviesť príklad pojmu „demokracia“. Kto nie je demokratický, je zlý – tak znie čiernobiely odkaz svetovej politiky dneška. Pritom v tridsiatych a štyridsiatych rokoch devätnásteho storočia bolo označenie „demokrat“ nálepkou člena „krajne ľavicových organizácií“ (2005). Na základe čoho prijala vládnuca trieda demokraciu za svoje posolstvo, ktorým má šíriť mier a spravodlivosť vo svete? Nároky na demokraciu nižších tried vedú predsa zákonite k znižovaniu jej ziskov. Podľa Wallersteina sa týmto krokom skrýva zmena významu samotného pojmu „demokracia“. Z toho dôvodu „…tie isté skupiny, ktoré sa ho v prvej polovici devätnásteho storočia tak obávali, koncom storočia tento termín prijali a v druhej polovici dvadsiateho storočia ho už využívali ako svoj titulný hit.“ (2005).

Zdá sa, že vládnuca trieda našla účinný recept, ako zachovať existujúci systém. Naučila sa ustupovať, avšak do pozícií, ktoré sú pre ňu ešte výhodnejšie. Chce tak „…otupiť hrot hnevu a získať rebelov na svoju stranu...“ (2005). Navrhuje spravodlivo sa rozdeliť so slobodou, právami a demokraciou, lenže jej sortiment má nie len mnohokrát privysokú cenu, má aj mizivú kvalitu, preto je takmer nepoužiteľný. Po príklady netreba chodiť ďaleko. Stačí si vybaviť predvolebnú kampaň, v ktorej akoby sa všetci milionári zrazu zaujímali o naše budúce generácie, báli sa o životné istoty rovnako ako deväťdesiat percent z nás, či považovali samých seba za úplne obyčajných, hoci sa nám obyčajným o sumách na ich účtoch ani nesníva. Aká dojemná zmena pred voľbami a aká žiadna po nich…

Michal Frič

 
Literatúra:

WALLERSTEIN, Immanuel. 2005. Úpadok americkej moci. USA v chaotickom svete. Praha : SLON, 2005. ISBN 80-86429-44-X

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>