Daňová správa je v kolapse – Ivan Mikloš definitívne zlyhal

smer logo www.ipolitika.sk

„Minister financií Ivan Mikloš definitívne zlyhal- profesionálne, politicky i morálne.“ Takto reagoval predseda SMERu-SD Robert Fico na správanie sa ministra financií, ktorý odišiel z konania výboru, ktorý sa zaoberal skolabovaným daňovým systémom, aby mohol na tlačovej konferencii vyzvať Roberta Fica na televízny súboj. „Nás poburuje správanie sa ministra financií, ktorý včera odišiel z rokovania výboru, ktorý rokoval o vážnych témach s odôvodnením, že má dôležitú tlačovú konferenciu. Potom ma vyzval ako na Divokom Západe na nejaký osobný súboj. 

To sme kde? Ja už o chvíľku ani neviem, z ktorej strany príde nejaký pištoľník, vyťahuje zbrane a strieľa krížom-krážom a všetci sa tvária, že to sú najpodstatnejšie veci na svete. Možno je iba jeho šťastím, že sme tak krátko pred parlamentnými voľbami, že ho národná rada nemôže odvolávať. Pretože utopeného nemôžete obesiť,“ povedal Robert Fico.

Minister Ivan Mikloš by sa mal podľa predstaviteľov strany viac zaoberať nefungujúcim daňovým systémom. „Systém je preukázateľne v havarijnom stave. Daňová správa, alebo teda finančná správa po novom funguje naozaj ako v dobe kamennej. Tento systém, ktorý bol absolútnym nezvládnutím nasadený, stál takmer 24 miliónov eur  a jeho funkcionalita je taká, aká je. To, že sa minister Mikloš vyhovára na zodpovednosť niekoho iného, že tu povymieňali pár ľudí, to vôbec nič nemení na veci. A platí to známe – opakovaním tej istej chyby sa jednoducho lepší výsledok nemôže dostaviť. A tou hlavnou systémovou chybou je Ivan Mikloš a jeho ľudia v tomto systéme,“ dodal Ján Počiatek, bývalý minister financií a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

www.ipolitika.sk

Líder sociálnych demokratov – Robert Fico – kritizoval aj nečinnosť vládnych strán, ktoré sa ku kolapsu daňového systému nevyjadrujú a namiesto hľadania riešenia sa správajú „apaticky a nezodpovedne.“ „Kresťanskí demokrati pravidelne organizujú tlačové konferencie o tom, ako je výhodné nestavať diaľnice. Koľko šetria tým, že nestavajú. Most-Híd – pán Bugár mlčí ako zvyčajne, on už mlčí dvadsať rokov. Pozrime sa na to, čo sa deje v SaS, aké majú dnes problémy a čo všetko riešia. No a pokiaľ ide o SDKÚ, tá ako obyčajne zatĺka všetky problémy, pretože celá daňová správa je postavená z kamarátov, priateľov, príbuzných Ivana Mikloša a ľudí z SDKÚ a nemajú absolútne žiadny záujem na tom, aby sa situácia vyriešila,“ konštatoval R. Fico.

Strana SMER-SD ponúka riešenie a pre problémy vo fungovaní daňovej správy chce zmeniť daňový poriadok. Navrhuje, aby bol termín povinnej elektronickej komunikácie posunutý z 1. apríla tohto roka až na 1. január 2013. Rovnako chce  prostredníctvom zákona zmeniť systém riadenia finančnej správy. „Vytvorí sa osobitný režim riadenia daňového riaditeľstva, ktorý bude stanovený v tomto zákone a ktorý zabezpečí, že to nebudú priatelia, príbuzní a kamaráti Ivana Mikloša, ale že to budú na základe zákona vybraní ľudia, ktorí zagarantujú, že nová vláda, ktorá nastúpi, môže mať istotu, že ľudia riadiaci daňový systém v medziobdobí budú robiť maximum pre naštartovanie tohto systému a zabezpečenie daňových príjmov Slovenskej republiky,“ konštatoval predseda SMERU-SD. Podľa neho by bolo najlepšie, ak by sa zmena podarila presadiť na stredajšej (29.02.) schôdzi parlamentu, na ktorom by vláda predložila novelizáciu daňového poriadku v skrátenom legislatívnom konaní. V prípade súhlasu ostatných politických strán by mohol parlamentný výbor pre financie a rozpočet predložiť návrh uznesenia a následne by bol tento bod zaradený do programu aktuálnej schôdze. „Ak takáto vôľa nebude, nám nezostane nič iné, len okamžite predložiť 30 a viac podpisov poslancov strany Smer – sociálna demokracia a požiadame o okamžité zvolanie mimoriadnej schôdze, kde bude jeden jediný bod, a to je žiadosť na vládu Slovenskej republiky o predloženie návrhu novelizácie daňového poriadku v tom duchu, ako som to uviedol, samozrejme, v skrátenom legislatívnom konaní,“ uviedol R. Fico.


pozrite si tlačovú besedu

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>