Anna Záborská: Život je to najzákladnejšie právo, na ktorom môžu stáť všetky ostatné práva

anna zaborska www.ipolitika.sk

Pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa sa 25. marca 2012 v centre  Bratislavy a Košíc uskutočnilo podujatie s názvom Pochod za život.   Centrom hlavného mesta  proti potratom v tichosti pochodovalo asi 300 prevažne mladých ľudí. Cestou z Hviezdoslavovho námestia k pamätníku nenarodených pri Modrom kostolíku nad hlavami niesli transparenty s nadpismi: Aj tvoj život začal počatím, Nechať žiť je správna voľba či Život je krásny. Organizátorom podujatia bolo občianske združenie Fórum života.

„Cieľom pochodu bolo prihlásiť sa k celosvetovému hnutiu za život. Najčastejším prejavom v iných štátoch od USA cez celú Európu je práve takýto pochod za život. V Košiciach sa do pochodu zapojilo takmer 1500 ľudí,” uviedol výkonný riaditeľ Fóra života Marek Michalčík.
Fórum života podľa jeho slov doposiaľ organizovalo len menšie pochody, ktoré mali skôr duchovný rozmer. „Tohtoročný mal občiansky charakter a bol otvorený pre všetkých,“ doplnil Marek Michalčík.

Podujatia sa zúčastnili aj viacerí členovia a politici Kresťanskodemokratického hnutia. Okrem iných podpredsedníčka KDH a poslankyňa NR SR Jana Žitňanská, novozvolený poslanec NR SR za KDH Jozef Mikloško a europoslankyňa za KDH  a členka predsedníctva Fóra života Anna Záborská.  Tá v krátkom príhovore vyzvala účastníkov, aby sa nebáli a svedčili svojím životom o potrebe ochrany ľudských práv.„Nedá mi nepovedať, že súčasný svet má plné ústa diskriminácie. Má plné ústa ľudských práv, ale žiadne iné právo neexistuje, žiadne iné právo nemôže byť aplikované, ak nie je viazané na život. Život je to najzákladnejšie právo, na ktorom môžu stáť všetky ostatné práva. A keď hovoríme o práve na život v mnohých dokumentoch európskych aj svetových, tak hovoríme  o práve na život bez toho, aby sme presne špecifikovali ku komu je to právo viazané.  Čiže to právo je viazané aj k tomu nenarodenému životu. Tá druhá myšlienka, otec arcibiskup hovoril, že v tom tichom sprievode sme možno počúvali, počuli, to,  čo nám Boh chce povedať v tejto chvíli.  Ja dodávam, že keď  sa rozídeme , od zajtrajšieho dňa, to, čo nám povedal, to musíme  rozhlasovať zo striech. Je to naša povinnosť!  Ak dovolíte, že to tak poviem, pretože ľudia musia počuť, to, čo si myslíme a musíme vydať o tom svedectvo. Svedectvo o tom, že každý má právo na život a vydať svedectvo aj o tom, že tí ľudia, ktorí sú zranení,  z toho, že neumožnili niekomu žiť, že tu existuje Božie milosrdenstvo, ktoré môže všetko zrovnať,“ zdôraznila v krátkom príhovore pri Pamätníku nenarodených Anna Záborska.

www.ipolitika.sk

Deň počatého dieťaťa  si  kresťanskí demokrati pripomenuli aj počas zasadnutia Rady KDH,  24. marca 2012, minútou ticha za nenarodené deti, pripnutím si bielej stužky, ako aj zorganizovaním dobrovoľného príspevku pre Fórum života.    V závere rokovania prijali k Dňu počatého dieťaťa aj nasledujúce vyhlásenie:

Úcta k životu a rešpektovaniu dôstojnosti každej ľudskej osoby je pre KDH východiskom, cestou i cieľom každého úsilia. Ochrana života je prvou hodnotou, o ktorú sa opiera systém univerzálnych ľudských práv. Ľudský život začína počatím.  Preto účinná ochrana práv nenarodených detí považujeme za dôležitú a neoddeliteľnú súčasť ľudskoprávnej agendy slobodnej spoločnosti a demokratického štátu.
Každý z nás bol dieťaťom a od vzťahu spoločnosti k deťom – aj pred ich narodením závisí charakter a budúcnosť spoločnosti.
S odhodlaním bude KDH aj naďalej bude KDH aj naďalej stáť na strane najslabších, bude chrániť inštitúciu manželstva, podporovať rodinu ako základnú bunku spoločnosti a rozvíjať kultúru života.

 

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>