Alarmujúce štatistické ukazovatele

scitanie180 www.ipolitika.sk

Výsledky sčítania ľudu, zverejnené dnes štatistickým úradom SR, sú z hľadiska maďarskej menšiny priam šokujúce. Za uplynulých desať rokov sa počet Maďarov na Slovensku znížil o 63 tisíc, teda o 12 percent. Počtom 458 tisíc tvorí táto menšina už len 8,5 percenta celkového počtu obyvateľstva krajiny. 

Tieto údaje sú horšie, než boli najpesimistickejšie predpovede sociológov.
Na dnešnej tlačovej konferencii Strany maďarskej koalície hodnotil výsledky ŠÚ predseda strany, József Berényi. Podľa jeho názoru je síce asimilácia výrazným dôvodom poklesu počtu maďarskej menšiny, ale nie je to jediný a najvážnejší dôvod. Výsledky značne ovplyvnila skutočnosť, že sčítanie ľudu pripravila vláda neprofesionálne, zle. Zavedenie čiarového kódu mnohých odradilo od toho, aby priznali svoju národnosť. Je to zároveň znak toho, že u ľudí panuje strach, keď ide o priznanie národnosti. Na výsledkoch sa odrazilo aj to, že región južného Slovenska je už dlhé roky krízovým regiónom, odkiaľ sa mnohí odsťahovali, a ešte viacerí hľadajú možnosti živobytia v zahraničí.

www.ipolitika.sk

„Tieto výsledky sú vážnym varovaním aj pre slovenských politikov. Treba skoncovať s ich demagogickým prístupom: keď predostrieme naše požiadavky a predsavzatia, tak nás obviňujú, že chceme rozvracať republiku, že sa chceme odtrhnúť od Slovenska. My však chceme len slúžiť v záujme zachovania našej komunity, a to úprimnou, čestnou politikou. Ak nebudeme v tejto oblasti činní, o 50-70 rokov sa môže maďarská národnosť zo Slovenska stratiť“ – povedal József Berényi.

Podľa jeho slov najdôležitejším predpokladom zachovania maďarskej menšiny je rozšírenie legislatívy ohľadom kolektívnych práv, posilnenie inštitúcií zameriavajúcich sa na národnostné menšiny a väčšia štátna podpora. Na základe výsledkov sčítania ľudu z roku 2011 sa budú odvodzovať aj podpory pre kultúru národnostných menšín, ale aj možnosť používania maďarského jazyka v zmiešaných obciach.
Strana maďarskej koalície ubezpečuje svojich voličov, že aj naďalej presadzuje politiku zachovania národnostnej identity a zastavenia asimilácie. „Musíme sa všetci jednotne postaviť za otázky, týkajúce sa nášho bytia“ – zdôraznil Berényi.

Tlačový odbor SMK
Bratislava 29. februára 2012

 

zdroj: mkp.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>