Ako sa nestať bezdomovcom

zmena_zdola www.ipolitika.sk

Strata zamestnania, dlhodobá práceneschopnosť, rozchod s partnerom či odchod niekoho blízkeho sú nezávideniahodné životné situácie. Okrem bolesti na duši nám často obrátia život naruby a privedú nás do stavu, keď si už nevieme sami pomôcť. Obyčajne ich sprevádzajú aj ďalšie problémy ako neschopnosť platiť za byt, nedostatok peňazí na živobytie a narastajúce dlhy. Neraz sa stáva, že postihnutý človek skončí bez domova na ulici. Je dobre vedieť, že Petržalčan v náhlej sociálnej núdzi predsa len nezostáva celkom sám.

Oddelenie sociálnych vecí miestneho úradu nájdu Petržalčania na piatom poschodí v budove Technopolu. Ak sa dostanú do spomínaných problémov, ich kroky by mali čo najskôr smerovať práve tam. „Predovšetkým poskytneme klientovi odborné poradenstvo. Vypočujeme si ho, aby sme zistili, v čom nastal problém a ako sa dá riešiť,“ hovorí vedúca tohto oddelenia Alena Halčáková. „Väčšinou je potrebné vyriešiť nedostatočný príjem, preto klientovi pomôžeme vyplniť potrebné žiadosti o sociálne dávky. Ak si to situácia vyžaduje, skontaktujeme ho aj s ďalšími odborníkmi z oblasti zdravotníctva alebo právnych vecí.“ Ľudia sa podľa nej často dostávajú do zlej situácie práve preto, že sa svojimi problémami nezaoberajú včas. „Stáva sa, že prichádzajú až vo chvíli, keď im hrozí, že prídu o byt alebo majú obrovské dlhy, a vtedy je už naozaj ťažké pomôcť,“ hovorí. Problémom Petržalky je aj anonymný spôsob života – susedia si nevšímajú problémy druhých, hoci často je zjavné, že človek pomoc potrebuje. „Aj preto sme vďační za každý podnet, ktorý dostávame od občanov, hoci nie vždy je to skutočne prípad pre naše oddelenie,“ dodáva a hneď uvádza aj príklad, keď na podnet susedov navštívili matku s dieťaťom, o ktoré sa podľa nich nestarala. „Dieťa bolo zaopatrené, bolo oň dobre postarané, nezistili sme žiadne problémy,“ popisuje návštevu pracovníkov sociálneho oddelenia. Tá je neoddeliteľnou súčasťou ich práce. Každý podnet, ale aj žiadosť o sociálnu výpomoc preverujú priamo v domácnostiach. Do „terénu“ chodia pracovníci sociálneho oddelenia okrem iného aj monitorovať bezdomovcov. Ľudí, ktorí dlhodobo neriešili svoje problémy, až prišli o strechu nad hlavou a bývajú na ulici, je v súčasnosti v Petržalke asi tristo a podľa posledného monitoringu sú to väčšinou Petržalčania.

www.ipolitika.sk

SOCIÁLNE DÁVKY
Keďže veľa problémov sa začína nedostatkom finančných prostriedkov, je jednou z foriem pomoci oddelenia sociálnych vecí aj poskytovanie rôznych finančných výpomocí. Petržalskí dôchodcovia dostávajú príspevok na stravovanie, jednorazovú finančnú výpomoc môžu dostať osamelí ľudia, rodiny s deťmi a obyvatelia poberajúci nemocenské dávky, ak sú ich príjmy nižšie ako stanovený násobok životného minima. V spolupráci s úradom práce vypláca sociálne oddelenie aj príspevok na stravu či školské potreby pre deti, ktorých rodičia poberajú dávku v hmotnej núdzi alebo ich príjem nedosahuje výšku životného minima.

PORADNE
O radu môžu obyvatelia požiadať aj v troch poradniach. Mediačná poradňa je otvorená každú nepárnu stredu od 13:00 do 17:00 hod. na prízemí v budove Technopolu. Pomáhajú v nej riešiť pracovnoprávne, rodinné či susedské spory prostredníctvom mediácie, teda mimosúdnou cestou. Problémy súvisiace s dedičským konaním, vysporiadaním majetku po rozvode, ale i ťažkosti s neprispôsobivými susedmi nemusia podľa mediátorky Miroslavy Kristínovej- Wieckovskej, ktorá poradňu vedie, vždy skončiť na súde. „Výhodou v porovnaní so súdom je, že z mediačnej poradne odchádzajú ľudia s tým, že sa dohodli. Nie je tu víťaz a porazený, hľadáme kompromis, až kým obe strany nie sú spokojné,“ vysvetľuje. V Poradni zdravia poskytujú občanom bezplatné vyšetrenia na rôzne civilizačné ochorenia, ale aj poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu, výklad práv pacienta, pomoc pri orientácii sa v systéme zdravotnej starostlivosti alebo pomoc pri nespokojnosti s postupom zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Otvorená je každý pondelok, stredu a piatok od 7:00 do 15:30 hod. v priestoroch Klubu dôchodcov na Osuského 1. Osamelým ľuďom – dôchodcom, matkám i otcom s deťmi, mladým ľuďom po odchode z detských domovov, ale i týraným ženám či dlhodobo nezamestnaným pomáhajú v Poradni pre ženy a osamelých ľudí. Prevádzkuje ju Fórum osamelých matiek, sídli na Osuského 1, otvorená je vo štvrtok od 14:00 do 17:00 hod.

TRETÍ SEKTOR
V Petržalke pôsobí niekoľko neziskových organizácií, ktoré sa venujú riešeniu rôznych sociálnych problémov obyvateľov. Voľnočasové aktivity pre deti pripravujú tri nízkoprahové kluby organizácií Kaspian, Ulita a Mládež ulice. Obetiam domáceho násilia sa venujú organizácie Pomoc ohrozeným deťom a Brána do života, kde poskytujú ubytovanie aj odchovancom detských domovov . Krízové ubytovanie poskytuje aj OZ Galant. Ľuďom bez domova poskytuje pomoc Misijný dom Betlehem a OZ Križovatka24.

autor: Ivana Brezinská, Mgr.

 

zdroj: zmenazdola.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>