3+7 protikorupčných opatrení KDH

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

V posledných týždňoch je na Slovensku vo vzťahu ku korupcii množstvo emócií a akoby každý poznal  recept na jej riešenie. Avšak často ide len o krik či komentáre.  Boj s korupciou nepozná zázračné riešenia. Sú to predovšetkým konkrétne opatrenia, ktoré znižujú priestor pre korupciu. Na to potrebujeme čestných politikov, za ktorých nerozprávajú slová, ale najmä skutky a postoje. Fair play potrebujeme v športe, pri správe vecí verejných, v občianskom i medzinárodnom živote. 

Takou vecou je aj úsilie KDH o obmedzenie imunity poslancov NRSR len na hlasovanie a výroky v parlamente. Toto naše 10-ročné úsilie bolo čiastočne naplnené vo februári, keď bola v parlamente zrušená priestupková imunita. Prioritou KDH zostáva zrušenie trestno-právnej imunity a jej obmedzenie iba na výroky a hlasovanie v parlamente.  KDH za 10 rokov vždy hlasovalo za zrušenie imunity a v každom volebnom období takýto návrh aj predkladalo. Urobíme tak aj v nadchádzajúcom období.
Dôsledná spravodlivosť však nekončí len zúžením imunity. Slovensko sa potrebuje vysporiadať s najväčšou škvrnou zneužitia moci vo svojej 20-ročnej histórii; a tou boli nemorálne Mečiarove amnestie. Tak, ako sa našla politická podpora naprieč politickým spektrom na zrušenie priestupkovej imunity, tak verím, že v ďalšom období sa takáto podpora nájde aj na zrušenie spomínaných amnestií, ktorými mali byť zakryté podozrenia z protiprávnej činnosti štátnych orgánov. Naším tretím ústavným návrhom – dobrovoľne realizovaným v rámci hnutia od roku 1994 – je princíp “jeden mandát stačí”, teda nekompatibilita mandátu poslanca parlamentu s inými volenými funkciami vo verejnej správe.
KDH i ja osobne podporujeme tiež sériu siedmich opatrení, ktoré môžu byť tiež prijaté už v nasledujúcom období, pretože ide o legislatívu, pre ktorú stačí jednoduchá väčšina v parlamente. Ak bude KDH vo vláde, zaradíme ich do vládneho programu.

www.ipolitika.sk

(1) Na poslednej schôdzi  NR SR sme predložili zákon o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov, ktorý navrhol Radoslav Procházka. Žiaľ, kvôli odmietnutiu podpory zo  strany ministerky spravodlivosti a poslancov ostatných klubov, nebol tento návrh odsúhlasený. Ak by bol takýto zákon  platný aj v minulosti, verejní funkcionári by nenakladali s majetkom štátu tak ako gorily.
(2) KDH sa dlhodobo snaží prijať zákon o tzv. pravej trestnej zodpovednosti právnických osôb. Mnohokrát sa trestná činnosť pácha prostredníctvom firiem, rôznych s.r.o., pričom štát na konci nie je schopný prijať sankciu, ktorá by potrestala takéto nečestné praktiky. Práve takýto zákon by umožnil uložiť sankcie firmám (peňažný trest, prepadnutie majetku, prepadnutie veci, zákaz vymedzenej činnosti, zákaz alebo obmedzenie prijímať verejné dotácie alebo subvencie, zákaz účasti na verejnom obstarávaní).
(3)     Dôležité bude prijatie zákona o ochrane osôb pri odhaľovaní trestnej činnosti súvisiacej s korupčnými a inými vybranými trestnými činmi (tzv. zákon o ochrane oznamovateľov korupcie).
(4)     Zákon o preukazovaní pôvodu majetku treba upraviť tak, aby bol reálne vykonateľný a aby sa zminimalizovali možnosti jeho obchádzania, samozrejme rešpektujúc ústavnoprávne medze.
(5)     Chceme prijať etické kódexy prokurátorov a sudcov, ako aj etický kódex zamestnancov vo verejnej a štátnej službe (povinnosti a sankcie za ich nerešpektovanie).
(6)     Podporíme právnu úpravu konkretizujúcu a precizujúcu obsah majetkových priznaní ústavných činiteľov
(7)     Navrhneme právnu úpravu lobingu.
22-ročná história KDH by nebola možná bez zápasu o účinnú spravodlivosť, vládu zákona a boj s korupciou. Z tohto zápasu sme nikdy neustúpili a neurobíme tak ani teraz. Nie náhodou bol Poslanecký klub KDH v tomto i v minulom volebnom období opakovane vyhodnotený ako najaktívnejší v rámci NR SR v antikorupčných postojoch (Transparency International – Slovensko).

K tomuto úsiliu pozývame všetkých ľudí, ktorí odmietajú populizmus a korupciu, ktorí si vážia slobodu a demokraciu ako hodnoty, ktoré každého z nás pozývajú k zodpovednosti.

Bratislava, 5. marec 2012                                                        Ján Figeľ, predseda KDH

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>