24 miliónov občanov EÚ je nezamestnaných

opice_w www.ipolitika.sk

Bez práce je už každý desiaty človek v únii.

Vieme načo je únii Slovensko, načo je však Slovensku únia ?
Slovensko nevie zamestnať mladých do 25 rokov. Bez práce ich je u nás 36 percent. Len šesť krajín v Európskej únii malo v januári vyššiu nezamestnanosť ako Slovensko. Patríme ku krajinám, ktoré sú krízou postihnuté najviac. U nás bola v januári nezamestnanosť 13,3 percenta. Koncom februára je ešte výrazne vyššia. Nezamestnaných podľa Ústredia práce bolo v januári takmer 370 tisíc. Dnes je to už vyše 410 tisíc!

.
Na globálny ekonomický vývoj dopláca Slovensko viac a horšie ako priemer Európy. Štát, parlament, vláda, parlamentné politické strany, ani domáci podnikatelia nezareagovali a pred problémom krízy strčili hlavu do piesku. Občania sú stále chudobnejší, nezamestnaní na pokraji biedy, straty dôstojnosti a nastupujúceho hladu. Státisíce nezamestnaných občanov Slovenska stratilo akúkoľvek perspektívu získania dôstojného zamestnania a zabezpečenia života svojich rodín a detí. Úrady práce sa premenili na administrátorov, ktorí evidujú nezamestnaných, ale nič reálneho z oblasti pracovného zaradenia neponúkajú. Pracovné príležitosti niesú !
.
V únii bola v prvom mesiaci nezamestnanosť rekordných 10,1 percenta. Za rok sa nezamestnanosť zvýšila o 0,7 percentuálneho bodu. Celkovo je v únii bez práce 24 miliónov ľudí! Vyplýva to z údajov Eurostatu.
.
Veľký problém majú najmä mladí ľudia do 25 rokov, ktorí sa nevedia zamestnať. Firmy ich nechcú najmä pre nedostatok skúseností. Nemajú ani pracovné návyky. V únii nevie nájsť prácu viac ako 5 miliónov mladých ľudí. Pri zamestnávaní mladých sme na tom ešte horšie ako pri celkovej nezamestnanosti. Po Španielsku a Grécku sme s 36¬percentnou nezamestnanosťou mladých na treťom mieste.
www.ipolitika.sk
.
Rovnako sú na tom ľudia v preddôchodkovom veku. Strata zamestnania znamená ukončenie perspektívy na zamestnanie celkovo. Občania robotníckych i úradníckych profesií, ale i odborníci a technici z upadajúcich odvetví hospodárstva nemajú v tomto veku šancu sa zamestnať vôbec. So stratou práce prichádza predčasne kríza staroby, rodinný a osobný rozvrat a bieda myslenia.
.
O tom, ako sa majú ľudia do 25 rokov v únii zamestnať, rokujú aj predstavitelia únie na prebiehajúcom summite. Únia však nič nevyrieši. Dobre platení úradníci únie nemajú dostatočné možnosti riešenia. Europsky a svetový kapitál, ktorý je pod kuratelou amerického kapitálu je v totálnom kolapse a kríze. Kým kapitálové skupiny ožobračujúce svet „nepustia perie“, kým budú tvrdošijne trvať na systéme, ktorý vytvorili a na svojich virtuálnych ziskoch, dovtedy sa nič nezmení a zástupy nezamestnaných, hladných a ponížených budú narastať. I tu u nás na Slovensku. A to bez ohľadu na výsledok volieb a výsledok zostavenia vlády. Ani jedna z politických strán, okrem mimoparlamentnej KSS nemá program, vôľu, ani dosť “pary”, aby zmenila systém. Bez zmeny systému nie je možné problém nezamestnanosti a kolapsu ekonomiky vyriešiť.
.
Súčasný politicko-ekonomický systém v EÚ, nastavený len k presadzovaniu záujmov kapitálových vrstiev nad záujmami pracujúcich tried tento problém nevyrieši, ale žiaľ naďalej len prehĺbi. Reálne východisko je jediné: Obmedziť moc kapitálu nad triedami. Tu pomôže len podpora a posilnenie strán hlásiacich sa ku komunistickým programom. Na Slovensku je to len Komunistická strana Slovenska, v ktorej programových cieľoch sú tieto východiská dôsledne zakotvené.
Peter Nišponský (zdroje – verejne dostupné aktuálne štatistiky a mediálne výstupy)
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>