Veto Ruska a Číny o Sýrii chcú obísť

syr_rev www.ipolitika.sk

Misia pozorovateľov Ligy arabských štátov (LAŠ) sa vráti do Sýrie aby pokračovala vo svojej práci. V súčasnosti Francúzsko rozpracováva plán, vďaka ktorému sa má podariť obísť veto Ruska a Číny k sýrskym otázkam.

Podľa slov generálneho tajomníka OSN Ban Ki-moon, o svojom zámere, vrátiť pozorovateľov do Sýrie informoval v telefonickom rozhovore predstaviteľ LAŠ Nabil al-Arabi. Ban Ki-mon rozhodnutie Ruska a Číny pomenoval ako katastrofické, ktoré zablokovalo prijatie v BR OSN rezolúcii o Sýrii, informuje РИА Новости.

.
Zároveň s tým, veľvyslanec Francúzska v Moskve vyhlásil, že chápe znepokojenie Moskvy vo vzťahu západných krajín k udalostiam v Damašku. Podľa jeho slov, Paríž, ktorý kritizoval Rusko za blokovanie v BR OSN rezolúcie o Sýrii, „je pripravený prevziať na seba riziko demokracie“. „My veľmi dobre chápeme, čím sú vyvolané rôzne znepokojenia Ruska“, – povedal francúzsky diplomat.
.
Pritom oznámil, že jeho krajina nepožaduje od Sýrie rýchlu zmenu politického režimu. „Čo sa týka budúcej Sýrie po odchode Baššára al Asada, veríme: – demokratické mechanizmy dovolia nájsť to správne riešenie. Môže sa stať, že rovnakí „Muslimskí bratia “ktorí sa dostanú k moci, odídu od svojich súčasných hesiel a začnú robiť umiernenú politiku. Povedal by som: sme pripravení zobrať na seba riziko demokracie. Počítame, že toto riziko je odôvodnené. Hoci je to v určitom momente riziko“, – povedal diplomat.
www.ipolitika.sk
.
Ďalej on vyhlásil, že kvôli tomu, aby sa obišlo veto Ruska a Číny, „je potrebné popremýšľať o iných mechanizmoch, iných medzinárodných štruktúrach“, vrátane takzvanej skupine priateľov sýrskeho národa – koalícii, vytvorenie ktorej iniciuje Francúzsko na podporu plánu LAŠ.
.
Predstaviteľ Francúzska takisto vyjadril presvedčenie, že rôzne prístupy krajín k problematike Sýrii nepovedú ku kríze v Rusko – francúzskych vzťahoch. Už skôr oficiálny predstaviteľ Bieleho domu Jay Carney vyhlásil, že USA nevylučujú možnosť dodávok zbraní sýrskej opozícii, no budú sa snažiť predovšetkým o mierové riešenie problémov. „Spoločne zo svojimi partnermi sa budeme snažiť riešiť problémy v Sýrii cestou politických rozhovorov… To považujeme za správne politické riešenie. V podobných situáciách my sme nikdy nevylučovali žiadne varianty, no chceme ísť cestou, ktorá bude predstavovať izoláciu režimu Assada s tým, aby on prestal s likvidáciou vlastného národa“, – konštatoval politik. Jay Carney podčiarkol, že v súčasnosti USA vedú aktívne rozhovory zo zahraničnými partnermi vo veci vývoja ďalšej situácie vo vzťahu k Sýrii.
Moskva, 9. februára 2012, http://www.dni.ru/polit/2012/2/9/227154.html. Preložil a spracoval: Samuel Zubo
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>