V. Mečiar: Volič nám dal čas na nápravu chýb

meciar www.ipolitika.sk

22. 02. 2012 - Dlhé roky ste boli vy i vaša strana aktívnym hráčom slovenskej politiky, no po voľbách v roku 2010 ste sa stali prakticky iba jej pozorovateľom.

Ako ste sa s touto novou situáciou vyrovnali?

Voľby v roku 2010 sa skončili prekvapením. Možno aj preto, že sa Slovensko hodnotovo posunulo. Reklama na drogy či homosexualitu stačili na vznik novej parlamentnej strany. My sme zas od voličov dostali čas na nápravu vlastných chýb, ktorý sme dostatočne využili. Zamerali sme sa na vnútorné zmeny, ale i na program. Vedeli sme, že kríza bude dlhodobá, a tak veľa našich odborníkov pracovalo na programe východísk z krízy a ozdravení našej krajiny. Program je hotový a v súčasnosti je najlepší na Slovensku. Odobrili ho mnohí odborníci či odborári. Zmenili sme sa však aj personálne. Vo viacerých okresoch, krajoch, ale i v centrále došlo k výmenám ľudí. Dá sa povedať, že sme dnes inou stranou ako pred voľbami v roku 2010. Zostali len tí, ktorí to myslia poctivo a nezištne.

Ako hodnotíte výsledky vlády Ivety Radičovej, prekvapili vás predčasné parlamentné voľby?

Po prvom šoku z výsledkov volieb a vytvorení novej vládnej koalície som kolegom oznámil, že poďme rýchlo pracovať, lebo čoskoro nás čakajú nové voľby. Čo sa týka hodnotenia výsledkov pravicovej vlády, pomôžem si slovami Ivety Radičovej, ktorá sama povedala, že neurobili nič podstatné. Nakoniec pre vnútorné rozpory ani nemohli. A keď ich tie rozpory priviedli k pádu vlády, tak prišla nešťastná zmena ústavy, ktorá vládu, parlament i prezidenta vyradili z reálneho rozhodovania. Slovensko dlhodobo nemá akcieschopnú vládu, nemá dohodu o podstatných veciach, nemá recepty na prekonanie krízy. Zároveň naša krajina medzinárodne utrpela. Klesla dôvera voči Slovensku, čo sa prejavilo na zdražovaní peňazí a znižovaniu ich objemu, ktorý k nám prichádzal.
Čo by ste robili ináč ako táto vláda?

Nič by som nerobil ako táto vláda. Zmeniť sa musí veľa vecí v ekonomike i v sociálnej sfére. Obrovským problémom je, že vláda nevie dať ľuďom prácu. Aj mladým. Vytláčajú ich do zahraničia alebo nútia byť chudobnými. Je to sociálna katastrofa, ktorú dlhodobo nemôže žiadny štát vydržať. Máme najvyššie ceny energii, liekov, prudko idú hore ceny potravín. Naopak, reálne mzdy klesajú. Takto to ďalej nemôže ísť.

www.ipolitika.sk

Ako sa z tohto všetkého dá dostať?

Dôležitá je politická stabilita a široká dohoda na tom, čo sa ide robiť. Ak budú pokračovať konflikty, ak sa ďalej budú pre nečinnosť rozpadávať ústavné orgány, tak sa dostaneme do stagnácie, ktorá nám nič dobré neprinesie. Voľby rozhodnú. Buď sa vytvoria predpoklady na riešenia týchto vecí, alebo nás čaká hlboká a vleklá kríza.

Na Slovensku už dlhodobo rastie občianska nespokojnosť, ktorá po prepuknutí kauzy Gorila nadobúda pomerne silné rozmery. Ako to hodnotíte?

Dôvody na občiansku nespokojnosť reálne existujú. Sú dané rozkladom spoločnosti a sociálneho napätia. Nespokojnosť sa prenáša do všetkých vrstiev. Nespokojní nie sú len dôchodcovia, mladí, ale aj stredná vrstva, ktorá sa nám veľmi zužuje a proletarizuje. Bolo len otázkou času, na akej téme sa to u nás odpáli. Požiadavky verejnosti ako boj proti korupcii, dôsledné vyšetrenie káuz, ale nielen Gorily, lebo bude ich viac, či premena a demokratizácia spoločnosti sú opodstatnené a v poriadku. Na jednu vec by som však chcel upozorniť. Ak si protesty neudržia občiansky charakter, ak sa začnú objavovať stranícke požiadavky, tak sa celé hnutie rýchlo rozpadne. Politikov, ktorí by sa radi priživili na tejto vlne je dosť a na nich by si organizátori protestov mali dať pozor.

Na čo si vo voľbách trúfate?

Našou ambíciou je dostať sa do Národnej rady a byť súčasťou parlamentu. Aby sme o všetkých týchto veciach mohli otvorene hovoriť, navrhovať riešenia a začať tak diskusiu na ústavných miestach, kde doteraz chýbala.

Ak by ste vo voľbách uspeli, s kým by ste chceli byť prípadne vo vláde?

Je to otázka blízkosti programov, ale aj matematiky. Smer má jasno. Vo vláde chce byť s Figeľom, Bugárom, možno s Dzurindom. Ponuky na spoluprácu k nám zatiaľ nesmerujú. Ak sa s nimi Fico spojí, nebude to mať dlhé trvanie. Ak ostane sám, nezvládne to. Osobne si však myslím, že spojenectvo Smeru a ĽS HZDS by mohlo byť obojstranne výhodné.

(21.02.2012; Turčianske noviny; č. 7, s. 9; )

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>