UŽ SME IBA SÚČASŤ REGULOVANÝCH SEGMENTOV

plynove-potrubie www.ipolitika.sk

Je to ako v rozprávke, len dobro nezvíťazí nad zlom. 


Ešte nedávno sme boli občania, obyvatelia a poslušní vykonávatelia, resp. skôr podporovatelia rozhodnutia o plynofikácii Slovenska. A to aj tých odľahlejších obcí, kde možno bolo síce prácnejšie, ale možno aj lacnejšie kúriť drevom. 

Vtedy to boli obyvatelia, ktorých potreboval štát získať a SPP svojho času ešte ako štátny podnik vďaka programu plynofikácie jednoducho vnútil ľuďom plyn aj tým, že s občanmi de facto urobil zmluvu o tom, že im bude garantovať výhodnejšiu cenu kvôli tomu, aby prešli na plyn, okrem iného chránili životné prostredie, atď.  


Dnes už ich SPP nepotrebuje vnímať ako tých obyvateľov Slovenska, s ktorými bola nejaká dohoda. Dnes sú to už iba príslušníci tzv. regulovaného segmentu, na ktorých SPP údajne dopláca. Koľko iných podnikateľov v posledných rokoch dopláca nielen na niektorú zo svojich podnikateľských aktivít , ale sú pre neho stratové v podstate všetky aktivity. Na rozdiel od SPP ale väčšina podnikateľov nemôže spísať svoju žiadosť, zahrnúť do nej všetky svoje náklady, vynásobiť ich bulharskými konštantami, ešte k tomu pre istotu nahodiť nejaký „primeraný“ zisk a nechať si to všetko schváliť ako zákon tzv. regulačným úradom.    


www.ipolitika.sk

Ale ostatní, najmä malí a strední podnikatelia to na rozdiel od SPP urobiť nemôžu. Nemajú ani svoj regulačný úrad ani nejakého iného ochrancu ich záujmov, ktorý by sa im staral o presadenie ich miery zisku. Musia sa o seba postarať sami, lebo tak to káže náuka o slobodnom trhovom prostredí.    


Ani občania nemajú svoj regulačný úrad, na ktorý by sa mohli obrátiť so žiadosťou o zvýšenie ich príjmov, v ktorých by napr. mali zahrnuté náklady na štúdium svojich detí alebo na vlastný rozvoj, aby sa dokázali presadiť na trhu práce a k tomu ešte by si prihodili nejaký „primeraný“ zisk napr. na dovolenku, kultúru, zábavu. 


Ale koho by niečo také vlastne zaujímalo? Hovorcu SPP Šebestu alebo vedenie SPP, pre ktorých sme len príslušníci regulovaného segmentu?   


Určite nie, pretože pre nich je dôležité to, aby im nikto podrobne nekontroloval jednotlivé zložky z ich žiadosti na regulačný úrad, a to najmä položky miery zisku, výdavky na propagáciu a reklamu, na rôzne poradenské firmy najmä z Nemecka a Francúzska, atď. Prípadne je pre nich veľmi dôležité ešte aj to, aby sme my občania boli natoľko zamestnaní inými problémami, že si nevšimneme taký nepodstatný detail, že aj bez 7 % zvýšenia cien pre tzv. regulovaný segment mal vlani SPP zisk niekoľko stoviek miliónov.  


 Ale tak nám treba, keď to vlastne už nezaujíma ani nás. Presnejšie povedané je nám to jedno.

 

zdroj: stranazelenych.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>