Uniknuté dokumenty ACTA mali významne obmedziť slobodu internetu a občianske slobody

www.ipolitika.sk

Európskej komisii unikli dokumenty, ktoré popisujú konanie po prijatí ACTA do platnosti. Tieto dokumenty by dali vlastníkom autorských práv oveľa väčšie právomoci ako majú dnes, bolo by to však na úkor slobody internetu a občanov.

V dokumentoch sa píše o tom, že organizácie spravujúce autorské práva budú môcť v prípade ľudí podozrivých z nedodržiavania autorských práv získať ich IP adresy a prihlasovacie údaje. V tejto oblasti by teda autorské organizácie mali väčšie právomoci ako polícia. Rovnako tak ide o významný zásah do súkromia. Ľudia podozriví z porušovania autorských práv tiež majú prejsť zrýchleným súdnym procesom, pričom môžu byť odpojení od internetu ešte pred tým, ako sa uskutoční súdne pojednávanie. Toto sa dotýka  samotných princípov spravodlivého právneho systému, a to práva na spravodlivý proces a prezumpciu neviny.

www.ipolitika.sk

 

Dokumenty tiež ukladajú možnosť konať proti internetovým stránkam, na ktorých je obsah porušujúci duševné vlastníctvo. Potenciálne teda autorským organizáciám tieto dokumenty dávajú do rúk možnosť cenzurovať aj najväčšie populárne stránky ako Facebook, Youtube a Google. Dokumenty sú tiež plné výrazov, ktoré sa bežne v návrhoch zákonov nepoužívajú, okrem iného sú občania nazývaní „consumers“ (konzumenti alebo zákazníci) a vynútenie spolupráce s poskytovateľmi internetového pripojenia je eufemisticky nazvané ako „spolupráca“.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>