Summit EÚ potvrdil politiku SMERU – SD

smer logo www.ipolitika.sk

Podpora politických strán na skoršie spustenie trvalého eurovalu (ESM) sa stane jedným zo základných predpokladov pri zostavovaní vlády po marcových parlamentných voľbách. Uviedol to predseda SMERU-SD Robert Fico v reakcii na závery európskeho summitu, na ktorom sa lídri dohodli na skoršom spustení trvalého eurovalu už od júla 2012. „Neviem si predstaviť, že by niekto išiel do rizika zostavenia vlády tak, že časť vlády by bola negatívne naladená, pokiaľ ide o trvalý euroval, a časť vlády by ho podporovala,“ povedal Robert  Ficos tým, že jeho strana podporuje trvalý euroval a a poskytne všetky hlasy na to, aby bol v parlamente ratifikovaný.

Slovensko podľa lídra najsilnejšej opozičnej strany musí zostať v eurozóne, musí byť naviazané na silné ekonomiky Nemecka či Francúzska.  „Slovensko musí urobiť pre to všetko, aby euro bolo platidlom, menou na území Slovenskej republiky, pretože v opačnom prípade by došlo k obrovskému znehodnoteniu vkladov, platov a všetkého. Bola by to absolútna ekonomická samovražda, keby sa niekto rozhodol teraz urobiť nejaký opačný krok,“ konštatoval R. Fico.

Sociálni demokrati chcú podporiť aj vytvorenie fiškálnej únie a zavedenie prísnejších finančných pravidiel. Podľa Roberta Fica rozhovory na summite aj závery z Medzinárodného menového fondu poukazujú na to, že nestačí len škrtať a šetriť, pretože tieto kroky vedú k stagnácii ekonomického rastu, vyššej inflácii a rastu nezamestnanosti.„Je to facka predovšetkým slovenskej pravici, ktorá je presvedčená, že iba škrtanie a úspory môžu zachrániť Slovensko. My preto podporujeme v plnom rozsahu to, čo prichádza z Európskej únie a z Európskej komisie, to znamená, kombinácia úspor s podporou hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“dodal líder SMERU-SD. Summit Európskej únie tak potvrdil politiku strany SMER-SD, ktorá nechce len škrtať , ale ponúka riešenia, ako zvýšiť hospodársky a ekonomický rast.

www.ipolitika.sk

AJ napriek tomu, že SMER-SD je európsky orientovaná strana, nemá ideologické klapky a podľa jej predsedu nebude mať problém obchodovať s krajinami ako je Čína, India či Ruská federácia. „Záleží nám na dobrých hospodárskych vzťahoch s Ruskou federáciou. Plne podporujeme projekty typu širokorozchodnej a projekt tohto typu môže priniesť obrovské množstvo pracovných príležitostí na Slovensko. Mrzí ma, aký postoj zaujala vláda Ivety Radičovej k tomuto projektu,“ povedal R. Fico.

Sociálni demokrati reagovali aj na Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA), ktorú podpísali zástupcovia Európskej únie a 22 členských krajín. Slovensko sa zatiaľ nevyjadrilo, keďže postoj k ACTA musí najskôr zaujať vláda a následne aj parlament. „Tak ako je momentálne postavený text tejto zmluvy, za takýto text by sa nemuseli hanbiť ani čínski komunisti, pretože v priamom prenose hovoríme o kontrole obsahu internetu. A v 21. storočí hovoríme vlastne aj o slobode vyjadrovania a slobode slova,“ uviedol podpredseda SMER-SDPeter Kažimír. 
Predseda strany Robert Fico si myslí, že schválenie dohody by mohlo viesť k zastaveniu počúvania hudby a sledovania filmov. „Málokto si môže dovoliť kúpiť DVD v takej hodnote, ako sa predáva. Ja teraz nechcem podporovať čierny trh. Keď budú naši ľudia zarábať 3 – 4 tisíc eur, nemám problém s tým, aby akékoľvek nakladanie s pesničkami v telefóne alebo v internete bolo problematické. Ale dnes toto vnímať ako nejaký zásadný problém a vnucovať túto vôľu jednotlivým krajinám nepovažujem za rozumnejšiu,“ konštatoval R. Fico s tým, že akjeho strana bude súčasťou novej vlády, podobný typ zmluvy podporiť neplánuje.


video k článku

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>