Súdny dvor Európskej únie odsudzuje ACTA

stop acta www.ipolitika.sk

Viacerí poslanci Európskeho parlamentu požiadali Európsky súdny dvor o právny názor na dohodu ACTA. Viviane Reding, viceprezidentka Európskej komisie a európska komisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo túto žiadosť privítala a vydala k tejto kontroverznej dohode stanovisko, ktoré zhrnula do piatich bodov, ktorých sumarizácia je nižšie.

1. Európska únia stojí za voľne dostupným internetom, keďže sloboda prejavu a sloboda informácií patrí medzi základné práva, bez ohľadu na prostriedky, ktorými sú zabezpečované.

2. Duševné vlastníctvo je podľa EÚ tiež jedným zo základných práv, avšak nie je absolútnym právom – EÚ musí chrániť obe práva vyvážene. Tieto práva by nemali byť nepriateľmi, ale partnermi.

3. Ochrana autorských práv nemôže byť ospravedlnením obmedzenia slobody prejavu a informácií. Preto pre Viviane Reding nie je blokovanie internetu prípustné, proti čomu sa postavila aj v minulosti odmietnutím zákona o odpájaní internetu za nelegálne sťahovanie.

4. „Internet freedom provision“ (ustanovenie internetovej slobody) bolo veľkým víťazstvom pre práva a slobody Európanov. Vďaka tomu nemôže dôjsť k aplikovaniu vyššie spomenutého odpájania od internetu do európskeho práva.

www.ipolitika.sk

5. Táto situácia nemôže byť zmenená ani zmluvou ACTA, Viviane Reding znova zdôrazňuje, že je proti blokovaniu internetových stránok.

 

Medzičasom ACTA odmietli aj v Poľsku kde poľský premiér Donald Tusk hovoril, že „Podpis dohody bol chybou“ a „ACTA nezodpovedá realite 21. storočia.“ Tiež hovorí o tom, že ACTA sa snaží presadzovať duševné práva na úkor slobody internetu. ACTA musí byť v Európskej únii prijatá jednohlasne, to znamená, že samotné Poľsko má možnosť túto dohodu zastaviť. Je však dosť pravdepodobné, že nebude jediné, ktoré sa podpisu vyhne, keďže odmietavo sa k ACTA vyjadrili zástupcovia viacerých krajín.

 

Zdroj: strana-sas.sk Súdny dvor EUsme

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>