Stanovisko SaS k dekriminalizácii marihuany

www.ipolitika.sk

Dekriminalizácia marihuany zostáva súčasťou agendy SaS aj pre volebné obdobie 2012 – 2016.

Za prvý úspech SaS považujeme, že sa nám na jeseň 2011 podarilo presadiť novelu Zákona o lieku, ktorým sme zlegalizovali účinnú látku THC ako súčasť liečiv. Mnohí vážne chorí tak budú môcť mať prístup k liekom, ktoré im zmiernia značné bolesti. Medializované prípady posledných mesiacov, keď je trestne stíhaných niekoľko mladých ľudí kvôli držbe marihuany pre osobnú potrebu, nás len utvrdzujú v tom, že legislatíva v tejto oblasti sa musí zmeniť.

Opakovane sme deklarovali, že cieľom nášho snaženia je docieliť, aby ľudia, ktorí z nerozvážnosti užijú, prípadne sa chystajú užiť zakázanú látku THC, obsiahnutú v marihuane, neboli trestne stíhaní, ale len riešení v rámci priestupkového konania. Považujeme za nespravodlivé, aby predovšetkým mladí ľudia končili s podmienkou, prípadne záznamom v registri trestov pri spáchaní činu, ktorého spoločenská závažnosť je z nášho pohľadu porovnateľná s alkoholizmom, fajčením alebo závislosťou na rôznych typoch liekov. Sme presvedčení, že za výchovu mladých ľudí by mali byť v prvom rade zodpovední rodičia a školský systém a nie polícia cez svoju represívnu funkciu.

www.ipolitika.sk

Presadiť úpravu legislatívy, ktorá by viedla k dekriminalizácii marihuany, bolo pre nás nemožné kvôli neochote nášho koaličného partnera KDH tému vôbec otvárať. Po roku a pol praktických skúseností v politike dnes vieme, že sme mali byť tvrdší. Verejne deklarujeme, že sa budeme plne zasadzovať za dekriminalizáciu marihuany tak, aby ľudia, ktorí sú pristihnutí s dávkou rastliny na osobnú potrebu, neboli objektom trestného stíhania.

Dekriminalizácia je na konzervatívnom Slovensku behom na dlhú trať. Uvedomujeme si však aj to, že zmene legislatívy musí predchádzať celospoločenská diskusia, v rámci ktorej uvedieme všetky argumenty v prospech našej pozície.

 

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Stanovisko SaS k dekriminalizácii marihuany

  1. KDH hovorí:

    dokým tu bude KDH tak sa toho nedočkame…treba ich vsetkych sfajcit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>