SMER-SD nepodporí dohodu ACTA v jej súčasnej podobe

smer logo www.ipolitika.sk

Strana Smer-SD nepodporí medzinárodnú obchodnú dohodu ACTA v  jej súčasnej podobe. Uviedol to predseda strany Robert Fico s tým, že zmluva je v jej súčasnom stave na území Slovenska neratifikovateľná. „V takomto stave a pri množstve informácií, ktoré máme k dispozícii o tejto zmluve, je takáto zmluva neratifikovateľná na Slovensku. Vyvoláva veľké pochybnosti a veľké obavy, že by mohla zasahovať nad únosný rámec do práva na súkromie a do ďalších významných ľudských práv individuálnych osôb,“ povedal líder SMERU-SD. Podľa neho bude potrebné, aby sa štáty Európskej únie, ktoré majú so zmluvou problém,  spoločne obrátili na Európsku komisiu, ktorá by poskytla záväzný, kvalifikovaný právny výklad zmluvy. „Ak takýto výklad definitívne vylúči všetky pochybnosti, ktoré dnes neumožňujú ratifikovať túto zmluvu, môžeme sa baviť, čo bude ďalej,“dodal R. Fico.

Sociálni demokrati rešpektujú, že duševné vlastníctvo si vyžaduje istú mieru ochrany, na Slovensku sú však s jeho ochranou problémy.  „Stretávame sa s tým veľmi často, nehovoriac už o veľkých prípadoch duševného vlastníctva, kedy často dochádza k priemyselnej špionáži, k ukradnutiu nejakých nápadov a tieto nápady sú potom realizované v iných krajinách, za iných podmienok, pod inou značkou,“ konštatoval Robert Fico.

Podľa neho navrhovaná dohoda zasahuje do ľudských práv a môže byť nástrojom na likvidáciu konkurencie aj medzi jednotlivými firmami. Obáva sa tiež tvrdých opatrení na štátnych hraniciach. „Zdá sa, že je to zmluva, ktorá by mohla znamenať nielen veľký prelom do súkromných informácií, ktoré má človek uložené vo svojich vlastných počítačoch, elektronických prístrojoch, môže to byť prelom z hľadiska kontroly nad tým, čo človek má vo svojich veciach súkromného charakteru. Ale najmä to považujem za absolútny zásah do práva na súkromie,“ dodal predseda SMERU-SD.

www.ipolitika.sk

Robert Fico upozornil aj na sociálny aspekt a považuje za „prehnané, ak za neúmyselné nahranie pesničky či filmu, z ktorého má pôvodný autor neuveriteľné honoráre, môže mať niekto problémy až do podoby trestnoprávnej či občianskoprávnej zodpovednosti.“

Proces vzniku ACTA bol podľa poslankyne europarlamentu Moniky Flašíkovej-Beňovej od začiatku netransparentný. Dohoda sa začala formovať v roku 2008, Európsky parlament (EP) ju  však dostal až v polovici roku 2011. Aj napriek tomu, že EP dostal úplné znenie ACTY, chýbali príslušné protokoly. „Protokoly sú vlastne akýmisi vykonávacími predpismi. A keďže Európsky parlament má k dispozícii momentálne len tú základnú zmluvu, ťažko je hovoriť dnes o obsahu tých vykonávacích predpisov, ktoré sa nachádzajú v protokoloch. Aj na základe tohto netransparentného procesu náš spravodajca 26. januára pod silným tlakom odstúpil, čo nie je v EP bežné,“ uviedla Monika Flašíková-Beňová. Vo februári prerokujú ACTU tri výbory europarlamentu.  ”Dúfam, že EP ju zamietne ako celok,” dodala s tým, že k dohode sa odmietavo stavajú okrem socialistov aj zelení či liberáli.

Obchodnú dohodu proti falšovaniu podpísali 26. januára zástupcovia Európskej únie a 22 členských krajín. Slovenský podpis pod ňou chýba, pretože postoj k ACTA musí najskôr zaujať vláda a následne aj parlament.

video k článku

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>