Pomôžeme živnostníkom prijať prvého zamestnanca

www.ipolitika.sk


Na Slovensku podniká takmer 400-tisíc živnostníkov, ktorí sú oporou slovenskej ekonomiky. Myslíme si, že existuje priestor, aby títo podnikaví ľudia ešte intenzívnejšie prispeli k tvorbe nových pracovných miest. Aspoň jedného zamestnanca má zatiaľ približne pätina drobných podnikateľov.

Lenže so zamestnávaním sú spojené významné bariéry a administratíva. Ak chce živnostník, alebo malá firma prijať prvého zamestnanca, čelí veľkým jednorazovým nákladom. Zdá sa nám zmyslupné motivovať ich, aby sa na tento skok odhodlali.

Jedným z dôležitých opatrení je zásadné zjednodušenie platenia daní a odvodov, v ktorom je podľa Svetovej banky Slovensko na nelichotivom 129. mieste na svete. Ďalším riešením je znižovať byrokraciu a odstraňovať zbytočnú reguláciu, ktorá komplikuje podnikanie a zvyšuje náklady. Na to je určený náš projekt byroKAT.

Viac prezentácií od SDKÚ-DS

www.ipolitika.sk

 

SDKÚ-DS je presvedčená, že dôležitá je aj finančná motivácia, ktorá pomôže prekonať počiatočné bariéry. Už v roku 2004 sme zásadne zreformovali aktívnu politiku trhu práce. Okrem sme iného zaviedli príspevok pre tých nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú podnikať.

Bolo to dobré opatrenie s jasnými pravidlami, platené z eurofondov. Výsledkom boli desiatky tisíc nových živnostníkov, z ktorých väčšina zostala podnikať aj po povinnej dvojročnej lehote. Problém nastal, keď sa za ministrovania Viery Tomanovej zo Smeru-SD pravidlá uvoľnili, a táto pomoc sa začala zneužívať.

Prekonať bariéru

Inými slovami, aj pri dobrom opatrení sa treba učiť.  Preto navrhujeme nie jeho zrušenie, ale obmedzenie. Zároveň chceme presmerovať desiatky miliónov eur, ktoré idú do tejto podpory, na vhodnejší cieľ. Tým je finančná podpora pre živnostníkov a malé firmy, ak príjmu prvého zamestnanca.

Pomôžeme im takto zaplatiť počiastočné jednorazové náklady.Takúto pomoc budeme financovať z eurofondov namiesto pochybných “sociálnych” projektov.

Prečítajte si, aké ďalšie riešenia navrhuje SDKÚ-DS na podporu tvorby pracovných miest:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>