Minister Ján Figeľ uvoľnil čerpanie eurofondov na diaľnicu pri Prešove a obchvat Čadce

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pokračuje v napĺňaní stratégie výstavby diaľnic a ciest – stavať kvalitne, lacnejšie a pri plnom využití fondov EÚ. Prvý podpredseda vlády SR a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ včera podpísal dve zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z eurofondov. Prvá sa týka financovania prešovského úseku diaľnice D1 Fričovce – Svinia a druhá obchvatu Čadce, ktorý je cestou I. triedy. Tým sa uvoľnilo čerpanie viac ako 90 miliónov eur z eurofondov na oba projekty. Eurofondy sú najvýhodnejším zdrojom na výstavbu ciest. Slovensko ich z Bruselu dostáva vo forme grantov.

Podpísanie zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku znamená, že na oba projekty je možné začať čerpať eurofondy z Operačného programu Doprava. V rámci balíka opatrení na prekonanie hospodárskej krízy v roku 2009 povolila Európska komisia (EK) čerpanie finančných prostriedkov ešte predtým, ako je žiadosť v Bruseli schválená. „V praxi to znamená, že ministerstvo dopravy ako Riadiaci orgán Operačného programu Doprava uzavrie zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku so žiadateľom  aj pred prijatím rozhodnutia EK o potvrdení pomoci a následne prepláca oprávnené výdavky,“ vysvetlil minister Ján Figeľ. Ministerstvo dopravy tento systém využíva pri projektoch, kde existuje odporučenie od expertov JASPERS (odborníci EK a Európskej investičnej banky) a je reálny predpoklad schválenia týchto projektov.

Súťaž o vyše 11 km dlhý diaľničný úsek pri Prešove vyhralo združenie firiem Doprastav, a.s., a Strabag, s. r. o. Diaľnicu začalo stavať minulý rok v decembri. Víťazné konzorcium má postaviť diaľnicu za 114,6 milióna eur v režime naprojektuj a postav (tzv. žltá kniha FIDIC), v ktorom je výrazne obmedzená možnosť uzatvárať dodatky k zmluve . Vybudovaním diaľnice sa zlepší a zrýchli prístup do regiónu Prešova, dôjde k výraznému zlepšeniu dopravných podmienok a uvoľnia sa existujúce cesty pre regionálnu a vnútroregionálnu dopravu.

www.ipolitika.sk

Vysúťažená suma prešovského úseku je o 153 miliónov eur nižšia ako mal stáť v tzv. prvom balíku PPP. Ide výlučne o sumu nákladov za stavebné práce, teda bez nákladov na údržbu a prevádzku diaľnice. Vzhľadom na to, že úsek je financovaný z eurofondov, viac ako polovicu z vysúťaženej sumy nám preplatí Brusel. „Výstavba diaľnic začína byť po rokoch o ľuďoch a pre ľudí. Vyhnali sme z nej politické kšefty, pritiahli sme konkurenciu a zreálnili predtým politicky znásilňované termíny výstavby. To nám umožňuje stavať diaľnice o polovicu lacnejšie ako v predražených, protiústavných a podvodných PPP projektoch minulej vlády,“ povedal minister dopravy Ján Figeľ.

Podľa odhadov víťazného konzorcia by prácu priamo na stavbe prešovskej diaľnice malo nájsť prácu približne 800 ľudí. Spolu s diaľnicou pri Martine a Levoči je v súčasnosti rozostavaných už 37 km diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom. Dokopy by prácu na týchto úsekoch malo nájsť vyše 4-tisíc ľudí. K tým, ktorí nájdu prácu priamo na diaľničných staveniskách, pribudnú aj ďalšie stovky pracovných miest v službách, ktoré nadväzujú na stavebné aktivity, ako je stravovanie, doprava či ubytovanie. „Rozbehnutá výstavby je významným príspevkom k tvorbe nových pracovných miest a zamestnanosti, ktorá je na Slovensku dlhodobo nízka,“ povedal minister Ján Figeľ.

Výstavba obchvatu Čadce znamená ďalšie desiatky nových pracovných miest. Novovybudovaná cesta zabezpečí spojenie diaľničného privádzača D3 s cestou prvej triedy č. 11. V súťaži o obchvat vyhrala firma Alpine Slovakia, s r.o., ktorá sa zaviazala postaviť stavbu za 6,96 mil. eur, čo je o polovicu menej ako bola predpokladaná hodnota zákazky. „Aj pri cestách prvej triedy dokazujeme, že sme schopní stavať za európske ceny. Za pôvodnú cenu jedného kilometra vieme pri transparentnej súťaži postaviť kilometre dva,“ povedal minister Ján Figeľ. Výstavba obchvatu začala v lete 2011.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>