Lucia Žitňanská potvrdila trest pre platinového znalca

nz2_snapseed-original www.ipolitika.sk

Znalec z prípadu predaja platinových sitiek bude vyčiarknutý zo zoznamu znalcov. Rozhodla o tom ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. 

Koncom minulého týždňa potvrdila rozhodnutie prvostupňového orgánu: „Dospeli sme k záveru, že je na mieste najprísnejšia sankcia, ktorú zákon umožňuje. Vyčiarknutie zo zoznamu znalcov a finančná sankcia vo výške 1 200 eur.”

Minulý rok sme boli konfrontovaní s prípadom predaja zo Štátnych hmotných rezerv, ktorý vzbudil pochybnosti. Zároveň sa ukázalo, že sa o ňom začalo hovoriť práve vďaka zverejňovaniu zmlúv. Potvrdzuje to, že nástroje, ktoré ministerka presadila, majú zmysel.

Znalec sa dopustil vážnych pochybení so závažnými dôsledkami. „Tento prípad okrem iného zásadným spôsobom podkopáva dôveru verejnosti v zmysel a úlohy znaleckej činnosti. Aj ako jasný signál ostatným znalcom, že takéto konanie nesmie byť tolerované, som sa rozhodla pre uvedený postup,” povedala Lucia Žitňanská.

Potrestať ďalších sudcov

www.ipolitika.sk

Ministerka chce trest pre ďalších sudcov aj pre chyby pri prepúšťaní z väzby. V posledných týždňoch sa opäť objavili informácie, že z väzby boli prepustené osoby podozrivé zo závažnej trestnej činnosti. Existujú pochybnosti, či postup justičných orgánov bol v poriadku.

„Podávam ďalšie dva disciplinárne návrhy, pretože som presvedčená, že takto to ďalej nemôže ísť. Sudcovia rozhodujú závažné prípady. Je oprávnené očakávať výborné výkony, prezieravé konanie a čo najmenej chýb,” komentovala svoje rozhodnutie ministerka.

V obidvoch prípadoch sudcovia nerozhodli o návrhu prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby prednostne a urýchlene, ako im to ukladá Trestný poriadok v dôsledku čoho boli obvinení Rác a Jakšík prepustení z väzby.

Prečítajte si ako chce SDKÚ-DS dokončiť reformy súdnictva a posilniť právny štát:

zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>