Liek na nezamestnanosť na vidieku

4x4web_02-thumb www.ipolitika.sk

Slovensko má nástroj na znižovanie vysokej nezamestnanosti na vidieku, ktorý doteraz málo využívalo, konštatuje Jozef Mikuš, poslanec Národnej rady SR a spolutvorca programu SDKÚ-DS 4×4 riešenia pre vidiek.

Ide o podporu pôdohospodárstva, regionálneho rozvoja, aktivít jednotlivcov a využívania obnoviteľných zdrojov. Práve v novej poľnohospodárskej a energetickej politike na vidieku vidí nový významný zdroj pracovných príležitostí.

„Je to v podstate veľmi jednoduché. Stačí dať našim poľnohospodárom priestor, aby vykonávali svoju prácu a spolu s upravenou energetickou infraštruktúrou priniesli vyššie zhodnocovanie vypestovanej produkcie. Vláda by ich mala v tejto činnosti len podporiť a nasmerovať na nové formy obrábania pôdy,” hovorí J. Mikuš

 

Ako vhodný spôsob uvádza zhodnocovanie nevyužívanej biomasy z polí, napríklad slamy, kukurice, ale aj odpadového dreva z lesov na produkciu bioplynu.

„Naši starí rodičia si pamätajú, akou vzácnou surovinou bolo v minulosti odpadové drevo z lesov, hoci Slovensko bolo drevárskou baštou. Majitelia lesov s ním vedeli hospodáriť. Lesy boli vyčistené po ťažbe od haluzia, zužitkovalo sa všetko. Dnes touto vzácnou surovinou plytváme, hoci je vynikajúcim zdrojom na výrobu bioplynu a závidia nám ju v zahraničí,” upozorňuje J. Mikuš.

Nemecký príklad

Biomasu by bolo vhodné aj cielene pestovať na plantážach a po krajine stavať bioplynové stanice. Nejde o nič nové, tento smer našiel uplatnenie v bohatších štátoch, napríklad v Nemecku.

www.ipolitika.sk

Tento náš najvýznamnejší obchodný partner už dlhšie cielene podporuje využívanie biomasy na dva ciele. Na jednej strane stabilizuje život na vidieku, dáva ľuďom prácu v mieste bydliska, zabezpečuje ich stabilné príjmy a na druhej strane znižuje svoju energetické závislosť od klasických uhľovodíkov dovážaných hlavne zo zahraničia.

Nezanedbateľným sprievodným javom je znižovanie emisií skleníkových plynov. „Presne to isté môžeme urobiť na Slovensku, pričom prírodné podmienky na to nemáme horšie ako v Nemecku,” zdôrazňuje J. Mikuš.

Ak farmár bude mať dostatočný zaručený príjem z pestovania biomasy a z miestnej bioplynovej stanice, na druhej časti svojich polí sa bude môcť bez stresu venovať pestovaniu poľnohospodárskych plodín na obživu. Pôdy je dosť na oboje, stačí sa pozrieť na jej dnešnú nízku využívanosť.

SDKÚ-DS chce v v budúcnosti položiť väčší dôraz na poľnohospodárstvo a vidiek, o čom svedčí vypracovanie nového programu s názvom 4×4 riešenia pre vidiek. 

vidiek-original 

 

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>