Ján Slota: Slovensko potrebuje vládu národnej spásy

Ján-Slota-22-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 22. februára 2012 – Slovenská národná strana kandiduje do marcových parlamentných volieb s výraznými novými témami a na kandidátnej listine ponúka veľa mladých i úplne nových tvárí. Aj o tom rozprával čitateľom Slovenských národných novín predseda SNS Ján Slota a akcentoval na to, aby ľudia určite išli voliť a nenechali si ujsť príležitosť rozhodnúť o veciach verejných.

Pán predseda, prečo tak naliehate na to, aby ľudia prišli k volebnej urne?
Chodím po regiónoch Slovenska a na každom stretnutí s občanmi zdôrazňujem – ľudia, choďte voliť! Marcové voľby totiž ukážu nielen to, ktorá strana má najväčšiu dôveru, ale ukážu aj budúcnosť Slovenska – či vďaka novej vláde zostane národným štátom, alebo sa stane súčasťou tzv. fiškálnej únie, ktorá sa rovná európskemu superštátu, čo znamená koniec malých národných štátov, čiže aj koniec suverenity Slovenska. V superštáte by o jednu-dve generácie Slovensko určite zaniklo a ja verím, že to by nechcel nikto z nás. Slováci, poďte voliť aj preto, aby ste dali najavo svoj názor tým, čo u nás za vás schválili euroval. Povedzte jasné NIE ďalšiemu zadlžovaniu Slovenska, ktoré prinesie projekt stáleho eurovalu, veď ide o totálnu likvidáciu ekonomiky Slovenska! Nebuďte leniví prísť voliť, lebo potom už bude neskoro trápiť sa nad tým, že sú na čele našej krajiny zvolené strany, ktoré neriešia zadlžovanie krajiny a chudobnenie národa. Apelujem najmä na mladých ľudí, aby si nenechali zobrať krajinu a prišli k volebnej urne vyjadriť svoj názor, apelujem na tých najchudobnejších z chudobných – na dôchodcov, ktorí hoci vybudovali pre nás tento štát, majú desatinové dôchodky oproti vyspelým európskym krajinám. Príďte voliť, príďte voliť strany, ktoré zaujíma občan, národ, a nie iba záujmy Ameriky alebo Bruselu.

A prečo by mali občania voliť práve SNS?
SNS ako jediná politická strana na Slovensku nie je dnes spájaná so žiadnymi kauzami. To, s čím sa nás snažili médiá a niektorí politici spájať v minulosti, skončilo fiaskom a len ako nafúknutá bublina – a dnes sa potápajú v bahne veľké alebo vládne strany a SNS je čistá. SNS pracuje a pripravuje opatrenia na zvýšenie životnej úrovne občanov, ktorým sa žije stále ťažšie. Poukazujem najmä napríklad na dôchodcov. Tí, ktorí pre nás vybudovali tento štát, tí, ktorí si zaslúžia našu úctu, patria k najchudobnejším a mnohí majú problém vyžiť. Dostávam od nich listy, prosby o pomoc, slzy sa mi tlačia do očí a ak môžem, pomôžem. Veď tí, ktorí majú okolo dvesto eur dôchodku – a mnohí ani toľko, a viac než dvesto eur má platiť za bývanie, z čoho majú žiť? Majú hladovať? Takýchto prípadov máme na Slovensku okolo 60 000. To nie je normálna situácia a treba ju riešiť. SNS má riešenia, prináša nové riešenia a ľuďom ich chceme ponúknuť. Pokladáme za samozrejmosť, že ak budeme mať na to vplyv, najnižšie dôchodky zvýšime mesačne o sto eur. Urobíme to, aj keby traktory padali. Toto je ťažisko nášho volebného programu. Máme v ňom však aj riešenia z každej oblasti – školstva, zdravotníctva, zahraničnej politiky, riešenia pre mladých ľudí, domácich podnikateľov, je toho naozaj dosť.

Vo svojom Volebnom memorande sľubujete nové riešenia pre občanov. Ktoré otázky sú podľa vás na Slovensku najpálčivejšie, čo treba riešiť predovšetkým?
Prinášame mnohé nové riešenia, lebo problémov je viac než dosť. Chceme zvýšiť životnú úroveň bežným ľudom, presadiť rovnú daň vo výške 16 percent, 10-percentnú DPH na základné potraviny, najnižšie dôchodky chceme zvýšiť o sto eur mesačne. Chceme oživiť domáce podnikateľské prostredie. Ťažkou otázkou, ktorú treba riešiť, sú Cigáni. SNS si váži každého Cigána, ktorý žije slušne, pracuje a stará sa o svoju rodinu, ale treba vidieť realitu – drvivá väčšina tohto etnika je neprispôsobivá. Prinášame riešenia aj na tento problém.

Spomínali ste dôchodcov. Čo dôchodkové piliere? Aký je postoj SNS?
Prvý pilier chceme posilniť, druhý pilier je predsa len obyčajný biznis. Chceme, aby prvý pilier bol silný a každý človek mal istotu, že svoje peniaze z neho dostane. Veď už sa aj objavila v médiách informácia, že vkladatelia do druhého piliera majú v ňom už dnes menej peňazí, než vložili. Ktovie teda, či tam vôbec niekedy niečo nájdu. Správcovské spoločnosti nech priznajú, kam poslali peniaze klientov, kam investovali miliardy ľudí – do Grécka, Talianska, Španielska? Majú v tomto investovaní nejakú zodpovednosť? Viete, dnes žijeme v dosť absurdnej dobe. Nenormálne je, že naši ľudia hoci musia znášať európske ceny potravín a energií, platy majú desaťkrát nižšie než sú tie európske. Bratislavský Volkswagen bol vlani ocenený, že vyrába najkvalitnejšie automobily. Ako k tomu teda príde robotník, ktorý tam zarobí päťkrát menej, než jeho kolega v Nemecku, ktorý tak kvalitne nepracuje? Že je to z rozhodnutia manažmentu? Je to diskriminačné? Máme sa prispôsobovať? No nie! Môžeme takú firmu zo Slovenska poslať preč a pozveme sem inú firmu, ktorá si nášho zamestnanca bude vážiť a zaplatí ho adekvátne vyspelým krajinám.

SNS je asi najväčším a možno jediným úprimným kritikom Európskej únie a jej inštitúcií na slovenskej politickej scéne. Prečo?
EÚ? Čo je EÚ? Čo sú európske inštitúcie? Je to jeden balík podvodov, byrokracie a klamstiev! Pozrieme sa len na fakt, ktorý je jasný na prvý pohľad: ako sú diskriminované krajiny bývalého východného bloku, napríklad v poľnohospodárstve. Bruselu sa podarilo filištínsky prijať prerozdeľovací vzorec, že dotácie EÚ budú dostávať len farmy do 3tisíc ha. Všetci dobre vieme, že je to drvivá väčšina francúzskych, rakúskych, poľských a nemeckých fariem. Na Slovensku máme podstatne väčšie farmy a družstvá. Čiže čo my môžeme získavať? Malý farmár dostane rovnaké financie z EÚ ako veľký slovenský farmár, ktorý má desaťkrát väčší výmer pozemkov aj zamestnancov, čiže potreby a nároky na pomoc z EÚ sú podstatne vyššie. Je to nerovný prístup, ale ten predsa cítime v každej oblasti – v komunikácii EÚ so Slovenskom, v budovaní infraštruktúry. A nesmierne ma hnevá tá prebujnelá európska byrokracia, ktorá neprináša nič, len výdavky nás všetkých.

www.ipolitika.sk

Čo by ste navrhovali?
EÚ a jej inštitúcie strácajú opodstatnenie, pretože zatiaľ žiadne komplexné riešenia nepriniesla, nekoná vo vážnej situácii, keď sa Grécko vymklo spod kontroly EÚ, štátny dlh Talianska i Nemecka sa šplhá k dvom biliónom dolárov – čo je zhruba suma vynaložená v rámci sveta vlani na zbrojenie, EÚ nereaguje, keď sú USA najvyšším dlžníkom v histórii, Maďarsko má verejný dlh až vyše 80 percent HDP a o pomoc sa obracia na čoraz výkonnejšiu ekonomiku Číny. EÚ nekoná v situácii, keď štátny dlh krajín tejto planéty je vyšší než 40 biliónov dolárov, pretože je absolútne jasné, že svetová ekonomika nezadržateľne padá a nikto nevyvíja účinné protiopatrenia. Treba vybudovať iný svetový systém, iné pravidlá, iné organizácie a postaviť progresívny ekonomický plán s perspektívou najmenej na 20 rokov vopred.
SNS bola na Slovensku prvou stranou, ktorá sa pred rokom postavila jasne proti eurovalu a ako jediná držala tento postoj až po hlasovanie v parlamente, keď schválenie eurovalu nepodporila.
Žiadny euroval eurozónu nezachráni, je to len fikcia! Dlhy krajín sú niekoľkobiliónové, nie je možné vyrovnať ich, na to nikto nemá. A to len preto, že niektoré štáty sú nenažrané a už nevedia, kam by vo svojej chamtivosti, opití mocou, zašli. Kam speje celý svet? Nedokážem na to odpovedať, ale ružová budúcnosť nikoho z nás určite nečaká.

Dožívajúca vláda však tvrdila, že euroval je záchranou aj pre Slovensko.
Je to hlúposť. My na Slovensku s touto vládnou garnitúrou čakáme, že nás niekto bude zachraňovať. No nebude nás nikto zachraňovať! Bude to vyzerať takto: z našich tenkých peňaženiek vyberieme po schválenom eurovale posledné eurá a budeme ich musieť odovzdať nenažraným Grékom, Talianom či Španielom a komukoľvek inému, kto natrčí paprče, pričom oni si žijú ako v raji oproti napríklad našim dôchodcom, z ktorých mnohí sú na pokraji ekonomického zrútenia? Absurdné! Poďakujme sa za to štyrom politickým stranám – Smer – SD, KDH, SDKÚ – DS a Híd, ktoré podporili euroval, v budúcnosti budú podporovať aj jeho ďalšie navyšovanie do závratných biliónových výšok a my, občania, sa nebudeme stačiť čudovať, kam odtekajú peniaze z našich daní. Euroval je obrovský podvod na občanoch a budúcnosť ukáže, na koľko generácií nás spomenuté 4 politické strany zadlžili. Už nech sú tu marcové voľby a nech máme novú vládu, ktorá bude kompetentná, schopná činu a ochráni naše záujmy, aby sme my ako krajina, ktorá má sama problémy udržať sa nad vodou, nemuseli živiť tých, ktorým populistické vlády doprajú aj to, na čo ich štáty nemajú. SNS má pripravené množstvo riešení, ktoré bude presadzovať, aby nás druhá vlna krízy nestiahla až na ekonomické dno. Čaká nás všetkých nesmierne ťažké obdobie, musíme byť naň pripravení, ale na to bude potrebné zodpovedne voliť a zvoliť si v marcových voľbách.

Ako teda vyriešiť hlbokú európsku dlhovú krízu?
Európska kríza sa vyrieši sama od seba, len bruselskí úradníci to budú vo vlastnom sebeckom záujme ťahať ešte dva-tri roky, kým priznajú, že to všetko padne ako domček z kariet. Američania to vyriešia najjednoduchšie a spôsobom sebe vlastným: vojnou. Vojna vždy všetko zmaže. Myslíte si, že ak by bol v Líbyi len piesok, že by to tam niekto bombardoval? Vykašľali by sa na nich, aj keby sa tam ľudia vzájomne vraždili. Ale agresorovi s trojmiliónovou armádou Líbya vyhovovala, išiel tam za vlastnými záujmami, ktorými sú nerastné bohatstvo a miliardy Kaddáfího v zahraničných bankách. Na celom svete sú obrovské dlhy, celý svet žije na dlh, kompletne celý, čiže niekde to musí vyvrcholiť. Kto to zaplatí, keď každý dlhuje? Viete na to odpoveď? Príde pánboh a prinesie vrecia peňazí? Treba sa vrátiť k tomu, aby sme si opäť začali sami vyrábať, aby sme zahodili za hlavu nezmyselné pravidlá diktované západom a oživili naše donedávna prekvitajúce poľnohospodárstvo, ťažbu surovín – železnej rudy, oživiť treba hutnícky, strojársky priemysel, textilné fabriky, ktoré jedna po druhej členstvom v EÚ zanikli… Nie je normálne, že si ničíme to, v čom sme boli sebestační.

Čo je dôležité pre Slovensko v zahraničnej politike, kam by ste ju viedli vy?
Súčasná vláda v zahraničnej politike absolútne zlyhala. Podkladala sa svojim priateľom v Budapešti, v Bruseli, vo Washingtone. SNS sa nepotrebuje podlizovať, SNS chce, aby bolo Slovensko v zahraničí vnímané ako suverénny a rovnocenný, hrdý štát – a podľa toho sa budeme k partnerom aj správať. Ak by sme boli pri moci, budeme viesť Slovenskú republiku, aby spolupracovala s každým zaujímavým a silným štátom, ktorý nám má čo ponúknuť, či je z východu alebo zo západu. Určite sa nechceme podieľať na žiadnej fiškálnej únii, na európskom superštáte. Tisíc rokov Slováci trpia v područí niekoho a teraz, keď sme na tom relatívne dobre, máme svoju suverenitu, zničili by sme si ju v európskom superštáte. To nie. Dnes sa programovo ničí všetko národné, či už sú to národné inštitúcie, či už je to národná strana, alebo naše výsostné štátne znaky, symboly štátnosti – tu takmer nikoho netrápi, že parlamentný poslanec nedávno hanobil štátny symbol… SNS sa chce zasadiť o zmenu a návrat k národným líniám a vlastenectvu.

Pán predseda, akú vládu momentálne Slovensko podľa vás potrebuje najviac?
SNS je presvedčená, že by bolo v týchto ťažkých časoch ideálne, keby sa z výsledkov marcových volieb zrodila vláda národnej spásy. Veď v týchto voľbách ide o viac, než to bolo v predchádzajúcich voľbách – Európa chce vytvoriť fiškálnu úniu s dôsledkom postupného zániku malých národných štátov, takže ide skutočne o záchranu Slovenska, jeho občanov a identity štátu. Bolo by dobré po voľbách nenominovať do vlády politikov, ale mali by sme sa posunúť novým smerom – vytvoriť vládu z odborníkov, ktorí síce budú nominovaní politickými stranami, aby vôbec mohli dostať dôveru v parlamente, ale boli by to rešpektovaní kvalitní ľudia, ktorí prinesú do riadenia štátu nový vietor. Pozrime sa na príklad Talianska, kde politika Berlusconiho nahradil ekonóm Mario Monti, a zdá sa, že jeho práca prináša prvé výsledky. Rovnako tak v susednom Česku bola predchádzajúca vláda úradnícka a bývalý premiér Fischer je dodnes u občanov populárny – až tak, že ho favorizujú samotní občania v prezidentských voľbách. Som zároveň presvedčený, že vláda odborníkov by v tomto období krízy nielen ekonomickej, ale aj krízy ľudských hodnôt, priniesla do riadenia štátu iné hodnoty než klasickí politici.

 

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>