Ján Figeľ: SR môže dostať v ďalšom programovom období od EÚ 14,2 miliardy eur

janfigel www.ipolitika.sk

V druhom programovom období, ktoré sa začína od roku 2014, by mohlo dostať Slovensko v podobe eurofondov od EÚ sumu 14,2 miliardy eur. V porovnaní so súčasnými eurofondmi v celkovej výške viac ako 11 miliárd eur by to tak znamenalo nárast. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní s európskym komisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom to uviedol minister dopravy Ján Figeľ.

“Doterajší rámec eurofondov je odvodzovaný z cien v roku 2004 a pre Slovensko dosahuje úroveň 11 miliárd eur. Budúci je robený z cien roku 2011,” priblížil Ján Figeľ. Koľko peňazí pritom pôjde na jednotlivé operačné programy a koľko vôbec bude operačných programov, je podľa Figeľa téma, ktorú bude riešiť budúca vláda.

Druhý balík eurofondov bude môcť Slovensko čerpať od roku 2014 do roku 2020. Zameraný by mal byť na tri základné priority. A to rozvoj a modernizáciu infraštruktúry, zamestnanosť a sociálnu inklúziu a vedomostnú spoločnosť. Teda na rozvoj vedy a výskumu.

www.ipolitika.sk

Súčasné programové obdobie, v ktorom prináleží Slovensku suma vyše 11 miliárd eur, trvá od roku 2007 do roku 2013. No peniaze na projekty je možné čerpať až do roku 2015. Celý balík eurofondov je rozdelený do 11 operačných programov. Ku koncu januára vyčerpalo Slovensko z týchto peňazí necelé tri miliardy eur, čo predstavuje 25,18 %. Zazmluvnenosť projektov zároveň dosahuje úroveň 67 %.

Medzi operačné programy (OP), ktoré najlepšie čerpajú eurofondy, patrí napríklad OP Zdravotníctvo, kde sú prostriedky z Európskej únie vyčerpané na úrovni 42,49 %, za ním nasleduje OP Technická pomoc, ktorý je vyčerpaný na 40,11 %.

Naopak, najrizikovejším operačným programom je OP Informatizácia spoločnosti, kde predstavuje čerpanie 9,04 %.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>