Iba otvorená vláda naozaj šetrí a pomáha

yoda-original www.ipolitika.sk

Významnou reformou môže byť jednoduchý, ale silný nápad. Povinnézverejňovanie zmlúv na internete sa stalo jedným z najúčinnejších nástrojov prevencie a odhaľovania korupcie.

Zároveň výrazne posunulo hranicu toho, čo vnímame ako problém, od miliardových tendrov po prakticky akúkoľvek podozrivú a nejasnú zmluvu.

Chceme isť oveľa ďalej. Vytvoríme centrálne registre verejných obstarávaní, predaja majetku a poskytnutých dotácií. Už dnes sa vďaka súčasnej vláde zverejňujú dokumenty verejného obstarávania aj dotácie, ktoré štát poskytuje.

No doterajšie skúsenosti zároveň hovoria, že nie je dôležité iba samo zverejňovanie, ale aj užívateľský komfort poskytovaných informácií. Sprísnime preto nároky na kvalitu zverejňovaných údajov.

Nesmieme ľuďom dávať informáciu, ktorá je neprehľadná, nekompletná a zle spracovaná. Inšpiratívnym príkladom je stránka verejných tendrov Canadian Public Tenders, aktualizovaná na dennej báze v prehľadne rozdelených sekciách ako “zariadenie kancelárie” alebo “zdravotné a sociálne služby”.

 

SDKÚ-DS zároveň navrhuje, aby štát bude povinne spracovával a zverejňoval štatistiky o kvalite služieb financovaných z verejných peňazí. V školstve, v zdravotníctve, v doprave. Všade tam, kde si občan môže vyberať, ale je v informačnej nevýhode.

www.ipolitika.sk

Opäť vychádzame z doterajších skúseností. Ministerstvo školstva napríkladzverejnilo údaje o nezamestnanosti absolventov, ktoré pomáhajú mladým ľuďom vybrať si strednú školu. Študenti čoskoro získajú aj informácie, kde všade učia vysokoškolskí pedagógovia.

Tento prístup vytvorí tlak na zlepšovanie jednotlivých služieb. Zistíme, ktoré inštitúcie narábajú s verejnými financiami najefektívnejšie a ponúkajú najlepšie výsledky.

Fond pre dobré nápady

Podobne ako Veľká Británia, Dánsko, alebo Holandsko otvoríme občanom na jednom mieste dáta, ktoré si dnes štát necháva pre seba. Sprístupnenie verejných databáz zavedieme ako princíp, akákoľvek výnimka bude musieť byť odôvodnená.

Podporíme tak inovatívne spracovanie informácií, ktorými štát disponuje a nevyužíva ich potenciál. Poskytneme ich občanom, vedcom aj šikovným firmám. Príkladom takejto práce s vládnymi dátami je napríklad portál zNašichDaní.sk.

Špeciálnym fondom budeme zároveň motivovať neziskové organizácie a inovatívne firmy, aby navrhovali kreatívne webové a mobilné riešenia na komunikáciu občanov s úradmi.

Pozrite si naše ďalšie návrhy na zlepšenie fungovania štátu a verejných služieb:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>