Financovanie strán: Ignorovanie kauzy Smeru je urážkou voličov

www.ipolitika.sk

Vyznieva smiešne, ak sa k výzve Transparency International pripojí aj strana Smer, o financovaní ktorej existujú vážne pochybnosti a padli mnohé obvinenia. Povedala generálna manažérka SaS a poslankyňa NR SR Jana Kiššová.

 

“Sme v predvolebnom období a pred očami máme mnohé kampane. Niektoré sú skromnejšie, niektoré honosnejšie a náklady niektorých už na prvý pohľad dosahujú astronomické sumy. Ľudia sa oprávnene pýtajú, koľko taká kampaň stojí a odkiaľ na to majú politické strany financie.

V tomto kontexte veľmi vítame iniciatívu mimovládnych organizácií, ktoré vyzvali politické strany k Verejnému vyhláseniu presadzovať protikorupčné opatrenia v oblasti financovania politických strán. V poslednom období počúvame o nehoráznostiach typu gorila, o sponzoroch strán, každý deň sa v médiách objaví nový a nový sponzor nejakej strany, ktorá ho najprv nechce pomenovať, potom sa k nemu nechce priznať, potom zas nechce povedať, koľko ju stála kampaň.

Radi by sme zdôraznili, že skôr, ako sme túto výzvu podpísali, prešli sme si dôkladne jej obsah a diskutovali sme s TIS o možných a efektívnych a hlavne vykonateľných nástrojoch. Nechceli sme sa bezhlavo zaviazať k niečomu len preto, že sme to dostali do mailu pred voľbami bez toho, aby sme sa zamýšľali nad obsahom.

Strana SaS má absolútne čisté a transparentné financovanie. Toto nikto nikdy nespochybnil, naši voliči presne vedia, z akých peňazí je financovaná naša kampaň. Presne vedia, že naša kampaň nestála milióny. Presne vedia, že naša kampaň sa odohrávala na námestiach, v mrazoch a v daždi. Nebola to honosná kampaň vo vykúrených kultúrnych domoch. Naši voliči presne vedia, kto a koľko peňazí našej strane daroval. Sú to naši zakladajúci členovia, ktorí sú od samého  začiatku presne pomenovaní a zverejnení. Vedia toto aj voliči ostatných politických strán?

www.ipolitika.sk

V celom tomto kontexte nás prekvapilo, že sa k už spomínanej výzve, aj keď po termíne ale predsa, prihlásila aj strana SMER. Vyznieva to smiešne, ak strana, ktorá doteraz nevysvetlila svoje financovanie, ak sa strana, ku ktorej financovaniu existujú vážne pochybnosti prihlási k takejto výzve. Osobne to považujem za výsmech celej iniciatívy. Strana SMER týmto úplne devalvovala celú výzvu,” povedala Jana Kiššová.

“Od momentu, keď Bohumil Hanzel odovzdal na švédsku ambasádu informácie o financovaní strany Smer, prešli takmer dva roky. A takmer dva roky sa vôbec nič nedialo. Sám pán Hanzel sa vyjadril, že sú to „dostatočne preukazné dôkazy“. O týchto jeho vyjadreniach hovorili v tom čase všetky slovenské médiá. Prečo teda prokuratúra nekonala? Ako to, že bola táto kauza zametená pod koberec? Prečo nevyzvali pána Hanzela na poskytnutie dôkazov?,” pokračoval Ľubomír Galko. “Hrozí nám ústavná väčšina Smeru. Každý občan má preto právo pýtať sa, kto za touto stranou stojí. Kto v nej má skutočný vplyv a koho záujmy reprezentuje. Pretože takmer 300 miliónov korún strana nedostane len preto, že je nejakému podnikateľovi sympatická. Nikoho asi neprekvapuje ignorantstvo Smeru. Na podobný výsmech do tváre voličov si už ľudia zvykli. Je preto strašné, ak sa len dva roky po prepuknutí kauzy väčšina spoločnosti tvári, že všetko je premlčané a zabudnuté.”

“Táto nekonečná kauza je prejavom absolútnej arogancie a obyčajný výsmech spravodlivosti. Je to jasný dôkaz, že reforma súdnictva je pre fungovanie Slovenska životne dôležitá. Potrebujeme efektívnejšie nástroje na boj proti korupcii a konečne potrebujeme čestného generálneho prokurátora, ktorý nebude predĺženou rukou politikov a ktorý nedovolí, aby boli politické kauzy zametené pod koberec. Vyzývame stranu Smer, aby konečne vysvetlila, kto sú jej sponzori. Ľudia si zaslúžia vedieť, koho záujmy strany v parlamente zastupujú, “ povedal na záver Kamil Krnáč.

 

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>