Eurofondy ,/ ne / zamestnanosť a slovenská realita

zmena z dola www.ipolitika.sk

Dňom 1. mája 2004 sa Slovenská republika stala členom Európskej únie. Od tej chvíle politici a vlády, tváriace sa buď na ľavo alebo na pravo, sľubovali zníženie regionálnych rozdielov a nezamestnanosti.

Hlavným prostriedkom na dosiahnutie týchto opatrení majú byť eurofondy. Brusel odobril slovenský Národný strategický referenčný rámec SR, na základe ktorého sa u nás roztočil kolotoč čerpania vyše 384 miliárd korún z eurofondov v období 2007-2013( vyše 11 miliárd euro ) .

Ak by eurofondy mali plniť svoj cieľ, teda napomáhať k vyrovnávaniu regionálnych rozdielov, vyššiu podporu by mali dostávať tie regióny, ktoré štatisticky vykazujú v porovnávaných ukazovateľoch (napr. miera nezamestnanosti) horšie či slabšie výsledky.

Eurofondy by mali smerovať najmä do tých regiónov, ktoré sú definované v programových dokumentoch regionálnej politiky ako „prioritné“ či „menej rozvinuté.“ Ako ukazujú porovnania medzi mierou nezamestnanosti a výškou zazmluvnených príspevkov z eurofondov smerujúcich do okresov SR, počas skráteného obdobia 2004-2006 , neboli systematicky podporované najmä projekty z tých „menej rozvinutých“ regiónov krajiny.

O nič lepšie to nebolo ani v minulom roku , keď miera nezamestnanosti na Slovensku

v januári stúpla na takmer šesťročné maximum 12,98 percenta ( najhoršie na tom boli BB kraj a PO kraj ) . Horšie výsledky krajina zaznamenala naposledy vo februári 2005 .

www.ipolitika.sk

Nielen že celkové regionálne rozdiely rastú, podstatnejšie je, že hoci priemerná nezamestnanosť na Slovensku klesla, nezamestnanosť v najviac postihnutých okresoch je dokonca vyššia ako v čase vstupu do EÚ. Napriek všetkým rečiam o znižovaní regionálnych rozdielov prostredníctvom eurofondov a napriek všetkým plánom a operačným programom, ani vláda Mikuláša Dzurindu, ba ani vláda Roberta Fica sľubujúc ľuďom istoty sociálneho štátu, vôbec nenastavili systém prerozdeľovania eurofondov tak, aby tieto verejné zdroje putovali primárne do regiónov s najvyššou nezamestnanosťou . Môže za to aj fakt, že po každých voľbách nastáva výmena na postoch štátnych úradníkov , ktorých nekompetentnosť sa prejavuje aj pri schvaľovaní mnohých projektov .

Eurofondy by sme ale nemali zatracovať , keďže vláda nie je schopná nastaviť systém tak , aby z neho profitovali menej rozvinuté regiony . Práve naopak , je na nás , ak nesúhlasíme

s daným stavom vecí , aby sme hľadali potrebné riešenia.

Je na nás , aby sme dispozičné peniaze z EU efektívne využívali . Napr. celoplošným vzdelávaním ľudí o možnostiach využitia EF a tvorbe prijateľných projektov !

A možno by bola na mieste aj myšlienka , aby časť rozdeľovania peňazí prešla kompetenčne na  samosprávy.

 

zdroj: zmenazdola.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>