Chránime euro aj slovenské úspory

brezno2-original www.ipolitika.sk

Vláda Ivety Radičovej sa tento týždeň opäť jednoznačne prihlásila k zodpovednejšiemu narábaniu s verejnými peniazmi.

Slovensko z hľadiska celkového zadlženia patrí medzi tých zodpovednejších členov EÚ.

Ale skúsenosti ukazujú, že na rozvrat štátnych financií stačí len raz skombinovať nezodpovedných politikov s bezzubými pravidlami.

Schválená Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii, stručne tiež nazývaná Fiscal Compact, ďalej sprísňuje pravidlá, podľa ktorých môžu európske vlády gazdovať s peniazmi.

Viac prezentácií od SDKÚ-DS

Zmluva, na ktorej sa dohodla drvivá väčšina štátov únie – vrátane tých, ktoré ešte neplatia eurom – posiela do histórie časy, keď o tom, či štát porušuje pakt stability alebo nie, sa rozhodovalo politickou diskusiou.

Namiesto toho nastupujú automaticky vymáhateľné a uplatniteľné sankcie pre rozpočtových hriešnikov. Teda to, po čom predstavitelia dosluhujúcej vlády na rokovaniach v Bruseli vždy volali.

„Len jasné pravidlá so silnými preventívnymi brzdami a automatickými sankciami dokážu ochrániť menu, v ktorej slovenskí občania dostávajú výplaty a dôchodky, v ktorej vedú svoje úspory, ktorú denne používajú na nákupy,” zhodnotil minister financií Ivan Mikloš.

Slovensko ide ešte ďalej a samo si stanovuje ešte prísnejšie limity, aby akákoľvek garnitúra mala neustále na pamäti, že so zverenými peniazmi treba narábať hospodárne.

www.ipolitika.sk

Rozpočtová ústava, teda Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, stanovuje prísne limity na celkovú výšku verejného dlhu. Tým elegantne dopĺňa Fiscal Compact, ktorý sa sústreďuje najmä na výšku rozpočtového deficitu.

Samozrejme, dôležitý je aj spôsob, akým vlády deficit znižujú. A tu Slovenskýmobčanom hrozí, že Smer-SD siahne na ich dôchodkové úspory. Naopak, SDKÚ-DSopakovane dokázala, že vie s peniazmi daňovníkov hospodáriť rozumne a zodpovedne.

Základné body novej dohody:
  • Štát má hospodáriť s vyrovnaným alebo prebytkovým rozpočtom verejnej správy, pričom za prípustný sa považuje deficit maximálne vo výške 0,5% HDP resp 1% HDP (podľa zadlženosti krajiny).
  • Verejný dlh nemá byť vyšší ako 60% HDP. Ak je vyšší, musí ho vláda každoročne znižovať.
  • Štáty majú do svojho práva zakomponovať automatické mechanizmy, ktoré sa spustia pri odchýlkach od rozpočtových cieľov.
  • Štáty budú koordinovane zavádzať reformy zvyšujúce ich konkurencieschopnosť.
  • Za nedodržiavanie zmluvy je možné štát žalovať na Súdnom dvore EÚ a uložiť mu pokutu do výšky 0,1% HDP, čo by v prípade krajiny veľkosti Slovenska znamenalo zhruba 70 miliónov eur.
Prečítajte si, ako chceme zastaviť zadlžovanie Slovenska:
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>