Ani kríza nezabránila dvom orgánom EÚ, aby za 8 rokov ich rozpočty narástli o polovicu

www.ipolitika.sk

V časoch, keď Európska únia prechádza najväčšou krízou od jej vzniku, a keď sa v členských krajinách ukazujú snahy škrtať výdavky, sú v Európskej únii miesta, ktoré kríza obišla. Dve z nich sú Európsky hospodársky a sociálny výbor (EESC) a Výbor regiónov (CoR).

Za posledných 8 rokov sa rozpočty EESC a CoR zvýšili o zhruba 50% na 130 miliónov eur a 86,5 miliónov eur. V každom z týchto výborov pracuje okolo 50 úradníkov, ktorí zarábajú viac ako 123 890 eur ročne a šiesti v každom výbore zarábajú viac ako 180 000 eur. Každý z týchto šiestich ľudí zastupujúcich inštitúcie, o ktorých existencii drvivá väčšina Európanov ani netuší, tak zarába viac, ako napríklad premiéri Holandska a Veľkej Británie. Viac ako polovica rozpočtu týchto výborov ide len na výplaty jeho zamestnancov.

 

www.ipolitika.sk

K vysokým základným platom je nevyhnutné pripočítať aj ďalšie výhody, ktoré si členovia týchto výborov môžu užívať, medzi inými napríklad príspevky na cestovanie. Tie v roku 2010 dosiahli priemernú výšku na každého člena 49 000 eur. Tieto náklady sa odvíjajú len papierovo podľa počtu sedení a samotní členovia tak nemusia dosahovať skutočné využitie týchto peňazí na účely spojené s cestovaním. Tieto praktiky majú zostať v platnosti minimálne do roku 2015.

 

Úlohou týchto výborov je zapojiť občanov do aktivít EÚ. Ich stránky však navštevuje len 0,35% (EESC) resp. 0,27% (CoR) návštevníkov hlavnej domény EÚ – europa.eu. Kto by si myslel, že sa tieto výbory snažia dostať bližšie k občanom modernejšími spôsobmi – cez sociálne siete, asi by bol sklamaný. Ich popularita na Facebooku a Twitteri odhaľuje bizarnosť ich snahy komunikovať s občanmi – počet fanúšikov na týchto stránkach je nižší, ako počet samotných pracovníkov v týchto výboroch.

 

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>