Zlyhanie a rozpory v úrade vicepremiéra Chmela

rudolf chmel7 www.ipolitika.sk

Bratislava – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (Stredisko) protestuje proti výrokom vicepremiéra Rudolfa Chmela, ktorými mal opäť nekompetentne hodnotiť Stredisko. Ukazuje sa, že zástupcovi premiérky neprekáža ani neznalosť základných konkrétnych údajov pri výkone jeho ústavného mandátu.  Stredisko ostro kritizuje, že PPV Chmel márne plytval svojim ústavným mandátom a počas dvoch rokov od 2010 do 2012 nevytvoril potrebnú a kompetenciami vybavenú inštitúciu na systémovú ochranu práv dieťaťa tak, ako o to dôvodne žiadali Stredisko, Verejný ochranca práv a ďalší. S ohľadom na opakovane medializované medzinárodné prípady porušenia práv detí slovenských občanov a na úspešnú iniciatívu Slovenska na pôde OSN vicepremiér Chmel čoraz viac zaostáva za vývojom na Slovensku, ale aj v zahraničí. Preto mrhanie ústavnými kompetenciami vytvára dôvodné pochybnosti o spôsobilosti úradu PPV Chmela plnohodnotne zabezpečovať systémovú ochranu ľudských práv na Slovensku a poukazuje na vyhasnutý potenciál.

V súvislosti s rozhodnutím slovenskej vlády zo dňa 16. 11. 2011 sú mimoriadne prekvapujúce a pozoruhodné opačné vyjadrenia vicepremiéra v kontraste s tvrdeniami rezignujúceho Úradu vlády SR, pričom pôsobia ako slová pripomínajúce možno viac dezorientovaného ako ospalého vicepremiéra. Ak sa ešte R. Chmel neodhodlal na úrade vlády zhasnúť, zamknúť a odísť, potom Stredisko vyzýva vicepremiéra, aby práve z dôvodu jeho zlyhania bez vládneho programu, bez dôvery parlamentu, bez plnohodnotného mandátu a rovnako bez výslovného súhlasu hlavy štátu nerobil už žiadne zásadné opatrenia a dal ruky preč od Strediska.

www.ipolitika.sk

Nepripravenosť R. Chmela na výkon jeho funkcie, vyhasnutý potenciál a neschopnosť uniesť bremeno svojich úloh potvrdzujú jeho škandalózne a neúspešné pokusy o mocenskú deštrukciu Strediska, politické atakovanie Ústavu pamäti národa, pochybné financovanie ochrany ľudských práv, zlyhanie v zastavení pôsobenia praktického a konkrétneho Akčného plánu, neschopnosti pripraviť všeobecnú Stratégiu ochrany ľudských práv či diskutabilný zásah do spôsobu ochrany práv príslušníkov národnostných menšín.

Opakovane Stredisko vyjadruje presvedčenie, že predseda politickej strany Most-Híd účinne dohliadne na počínanie svojho straníckeho nominanta zodpovedného za stav ochrany ľudských práv na Slovensku.
JUDr. Juraj Horváth, výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva

 

zdroj: (TASR-OTS) foto: most-hid.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>